Nietypowe trawy ozdobne do ogrodu

Choć trawa w ogrodzie kojarzy się przede wszystkim z równo przystrzyżonym i zielonym terenem, to wiele osób decyduje się również na trawy ozdobne, które pięknie się prezentują i nie wymagają wiele pracy przy pielęgnacji.

W zależności od gatunku te trawy tworzą kępy i pięknie komponują się w zestawieniu z innymi roślinami ogrodowymi, również z iglakami czy kwitnącymi bylinami. Również same trawy ozdobne dają ogromne możliwości kompozycyjne – na jakie gatunki warto się zdecydować?

Nietypowe trawy ozdobne do ogrodu

Top 3 najpopularniejszych traw do ogrodu

Miskant chiński

Wysoka trawa o pięknym kwiatostanie i ciekawych barwach. Główną zaletą miskanta chińskiego jest odporność na działanie niskich temperatur. Jednak, by miskant był dorodny, powinien być ulokowany w nasłonecznionym miejscu. Lubi suche i przepuszczalne gleby.

Trawa pampasowa biała lub różowa

Roślina charakteryzująca się rozłożystymi kępami i puszystymi wiechami, które wyglądem przypominają watę cukrową. Optymalnym stanowiskiem dla tej wyjątkowej trawy ozdobnej jest miejsce nasłonecznione. Trawa pampasowa lubi żyzne i próchniczne gleby. Zimą nie lubi mokrego podłoża.

Kostrzewa sina

Trawa znana również pod nazwą kostrzewy popielatej. Jej znakiem charakterystycznym są srebrno-niebieskie liście oraz kuliste kępy. Kostrzewa sina potrzebuje nasłonecznionego stanowiska. Poradzi sobie w ekstremalnych warunkach - nawet przy suszy oraz silnych wiatrach.

Trawy - piękna ozdoba i łatwa uprawa

W zależności od gatunku i odmiany danej trawy można stworzyć wyjątkowe kompozycje, które nie tylko pięknie prezentują się w ogrodzie, ale również nie są wymagające w pielęgnacji. W naszym Centrum Ogrodniczym w Luboniu k. Poznania znajduje się szeroka gama przeróżnych traw ozdobnych. Oprócz wyżej wymienionych gatunków polecamy również trawy, takie jak:

  • Trawa bambusowa – nazywana również jako hakonechloa smukła to wieloletnia i niewysoka trawa ozdobna, którą można uprawiać w cieniu. Pochodzi z Japonii i osiąga wysokość około 1 m. Liście trawy są podłużne i przypominają bambusy umieszczone na długich pędach. Trawa bambusowa lubi lekko zacienione i wilgotne miejsca. Przy nasłonecznionych stanowiskach istotne jest regularne i obfite podlewanie. Trawa bambusowa świetnie nadaje się do uprawy nad oczkiem wodnym bądź pod koronami drzew oraz krzewów. Roślina lubi lekko kwaśne gleby, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.
  • Rozplenica japońska – kolejny gatunek trawy ozdobnej pochodzącej z krajów azjatyckich. Występuje również pod nazwą fontannowej trawy ozdobnej. Charakteryzuje się szybkim wzrostem sięgającym nawet 80 cm wysokości. Jej liście są wąskie i długie. Rozplenica japońska preferuje miejsca nasłonecznione i ciepłe, osłonięte przed wiatrem. To najbardziej odporna na mróz trawa ozdobna. Pięknie wygląda zarówno sama, jak i w towarzystwie innych roślin. Najczęściej uprawia się ją przy rabatach bylinowych, oczkach wodnych oraz strumykach. Rozplenica japońska może być również uprawiana w pojemnikach.
  • Konwalnik – tzw. czarna trawa, to w zasadzie nie trawa, a bylina, która naturalnie występuje w Japonii, porastając odsłonięte górskie zbocza. Swoim wyglądem przypomina trawę, jednak nie ma nic wspólnego z tą rodziną. Jest to jednak bardzo popularna roślina, która w wyjątkowy sposób zdobi zarówno mniejsze, jak i większe ogrody.

Trawy ozdobne często tworzą piękne tło dla innych roślin. One same również mogą stanowić wyjątkową ozdobę zarówno w mniejszych, jak i większych ogrodach. Są wykorzystywane do ozdabiania skalniaków oraz brzegów zbiorników wodnych. To dzięki wyższym lub niższym trawom, tworzącym wspaniałe i miłe dla oka kępy, możliwe jest stworzenie wyjątkowego miejsca w pobliżu swojego domu. W naszym Centrum Ogrodniczym w Luboniu niedaleko Poznania znajdują się różne gatunki oraz rodzaje traw w zależności od sezonowości.

Nasza galeria

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Najlepszym czasem na sadzenie traw ozdobnych jest okres wiosenny. Wówczas młode rośliny mogą we właściwym tempie przystosować się do nowych warunków oraz w skuteczny sposób rozbudować swój system korzeniowy. Innym chętnie wybieranym terminem jest czas kwitnienia letniego.

Jak gęsto sadzić trawy w ogrodzie?

Przy sadzeniu traw ozdobnych w ogrodzie niezwykle istotne jest uwzględnienie odpowiednich odstępów dla danego gatunku, ponieważ większość traw szybko się rozrasta i zapełnia wolne miejsce.

Kiedy i jak przyciąć ozdobne trawy?

Wszystkie trawy ozdobne należy przycinać – najlepiej wczesną wiosną lub jesienią. Cięcie ma ogromny wpływ na kondycję roślin. Terminy cięcia są jednak dobierane indywidualnie do każdego rodzaju trawy. Do tego zabiegu pielęgnacyjnego można wykorzystać sekator, nożyce szpalerowe, a w niektórych przypadkach nawet kosę spalinową.

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?

Niektóre gatunki traw ozdobnych, jak m.in. rozplenica japońska wymagają dodatkowego okrycia przeciwmrozowego. Przed zimą trawy ozdobne należy wiązać w dwóch lub trzech miejscach po to, by w trakcie mroźnych i wietrznych dni liście nie opadały. Do wiązania najlepiej używać mocnego sznurka. Materiałami służącymi do okrycia roślin może być kora drzewna, torf ogrodniczy, gałązki iglaków lub agrowłóknina.

Odkryj spokój i relaks wśród zieleni