Zjawiskowe i wyjątkowe rośliny kwitnące
Dzięki roślinom kwitnącym można stworzyć we wnętrzach tropikalną dżunglę, kwiatowy raj lub ogród w stylu angielskim, egzotycznym bądź prowansalskim.
Wszystko zależy od własnej wyobraźni oraz preferencji! Sprawdź, jakie popularne kwiaty doniczkowe kwitnące możesz uprawiać w domu.
TOP 3 rośliny doniczkowe kwitnące w domu
Strelicja królewska (Strelitzia reginae)
Strelicja królewska (Strelitzia reginae) jest łatwą w uprawie rośliną ozdobną. Bez problemu kwitnie w domowych warunkach, ale latem może również stać w ogrodzie bądź na balkonie. Strelicja lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Najlepiej uprawiać ją w dużej donicy, w której znajdzie się ciężka, wilgotna i gliniasta gleba. Należy do grupy roślin kwitnących wiosną (luty-maj), przez co powinna przejść w stan spoczynku od października do połowy stycznia.
Begonia koralowa/plamista (Begonia maculata)
Begonia koralowa ma białe kropki na ciemnozielonych liściach z czerwonym spodem. Kwitnie okazale białymi lub koralowymi kwiatami, nie wydzielając przy tym zapachu. Dobrze czuje się zatem w jasnym stanowisku (delikatnie nasłoneczniony balkon), jednak nie w bezpośrednio nasłonecznionym. Roślina nie lubi dużej ilości wody ani zraszania. Begonia maculata kwitnie na przełomie wiosny i lata.
Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis)
Phalaenopsis może kwitnąć nawet kilka razy w roku przez kilka tygodni lub miesięcy. Lubi stanowiska o rozproszonym świetle, jednak nie znosi przeciągów. Zamiast standardowo podlewać roślinę, należy zanurzyć doniczkę w wodzie na 5 minut, a następnie odsączyć. Nie można przelewać storczyka, ponieważ jego korzenie szybko gniją. Każde kolejne nawadnianie odbywa się po lekkim przeschnięciu podłoża.
Rośliny kwitnące latem, wiosną, jesienią czy zimą?
- Wiosna: o tej porze roku mnóstwo roślin budzi się do życia, wprowadzając kolor i energię po zimie. Rośliny kwitnące wiosną zachwycają często nie tylko wyglądem, ale również zapachem. Jednym z nich jest gloksynia (syningia okazała) o dużych kolorowych kwiatach (mogą kwitnąć na biało, fioletowo, różowo). W okresie wegetacji potrzebuje umiarkowanej temperatury oraz stałej wilgotności podłoża (woda nie może jednak zalegać na podstawce). Przelanie rośliny może powodować gnicie korzeni. Kolejnym popularnym kwiatem rozkwitającym wiosną jest storczyk Vanda. Hybrydy tych kwiatów mogą kwitnąć nawet trzy razy w roku. Vanda preferuje jasne stanowiska (nawet silnie nasłonecznione, ale latem należy chronić je przed silnym słońcem, ponieważ może dojść do poparzenia liści). Kwitnienie pomaga inicjować delikatne obniżenie temperatury, przy jednoczesnym zachowaniu silnego oświetlenia. Vanda jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury – nawet lekki powiew chłodnego powietrza może sprawić, że roślina przemarznie. Optymalną temperaturą dla tego storczyka w dzień jest 24–32ºC, a w nocy 16-20ºC.
- Lato: jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, zaliczanych do roślin kwitnących latem, jest skrzydłokwiat (spathiphyllum). Zakwita pięknymi białymi kwiatami w kształcie żagla. Takie dekoracje utrzymują się około 2-3 miesięcy. Oprócz tego, że prezentuje się pięknie, to dodatkowo oczyszcza powietrze z toksyn. Przy dobrych warunkach i odpowiedniej wilgotności powietrza może zakwitnąć ponownie zimą. Kolejną, tym razem letnio-jesienną rośliną, jest goryczka tropikalna (exacum affine), która kwitnie bardzo obficie od czerwca do września. Roślina ta jest również zimozielona, przez co pięknie prezentuje się cały rok.
- Jesień: gdy po kolorowym lecie, obfitym w kwitnienie roślin, domowi ogrodnicy tracą nadzieję na dalszy rozkwit kwiatów, w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych pojawia się on: wrzos (calluna) – kolorowy symbol jesieni. Pomimo ludowych zabobonów jest coraz częściej uprawiany w domach – w donicach. Wrzosy powinny być regularnie podlewane miękką i odstaną wodą. Ważne, by nie moczyć przy tym liści oraz kwiatów. Wybrane odmiany wrzosów kwitną nawet kilka miesięcy.
- Zima: w okresie zimowym, piękną rośliną, która może zakwitnąć, jest storczyk Cymbidium. Żeby orchidea zakwitła zimą, należy jej zapewnić odpowiednie warunki już latem. Celowo wystawia się roślinę wiosną i latem do ogrodu, na balkon bądź taras, ponieważ ważne w tym cyklu są wahania temperatury zbliżone do naturalnego środowiska Cymbidium. Temperatura za dnia nie powinna przekraczać 20ºC, natomiast w nocy może spaść nawet do 10ºC. W celu pobudzenia tworzenia pąków, pod koniec lipca zaprzestaje się podlewania i nawożenia rośliny.
Najczęściej zadawane pytania
Czy istnieją rośliny kwitnące w cieniu?
Wielu osobom wydaje się, że istnieją rośliny kwitnące do cienia lub nie mają szansy na piękny rozwój. Wśród cieniolubnych roślin doniczkowych znajduje się jednak fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha, sępolia fiołkowa), tawułka japońska (Astilbe japonica) lub skrzydłokwiat. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków rośliny pięknie kwitną i cieszą oko nawet w ciemnych pomieszczeniach.
Jakie są rośliny wieloletnie kwitnące w doniczkach?
Kwitnące rośliny doniczkowe, które pięknie prezentują się przez kilka lat, to m.in. cymbidium, fiołek afrykański, wilczomlecz lśniący, skrętnik lub kalanchoe.
Czy na rynku można znaleźć domowe rośliny pnące (kwitnące)?
Oczywiście! Do takich pnących roślin można zaliczyć gatunki, takie jak: hoja (hoya), męczennica błękitna (passiflora caerulea), glorioza (gloriosa), fuksja (fuchsia) czy stefanotis bukietowy (stephanotis floribunda).
Jak nawozić rośliny, by pięknie kwitły?
Nawożenie roślin to kwestia indywidualna, zależna od konkretnego gatunku i odmiany kwiatów. Podstawą w nawożeniu jest regularność i stosowanie się do zaleceń producentów i ekspertów. Nasi specjaliści chętnie doradzą najkorzystniejsze rozwiązania.