Kwiaty doniczkowe mogą być ozdobą każdego wnętrza – różnorodność ich kolorów i kształtów pozwala na dopasowanie ich do dowolnej aranżacji. Popularnością cieszą się rośliny charakterystyczne dla konkretnych pór roku. Wiosną są to m.in. krokusy a latem cyklameny. Obecnie jesienna aura otacza nas ciepłymi, głębokimi barwami, które zdobią ostatnie w tym roku rośliny. Wrzosy w doniczce w domu lub na balkonie czy też bujne wrzosowiska w ogrodzie będą wyróżniającą się dekoracją o tej porze roku.
Wrzos w doniczce
Mimo że okres, w którym wrzos w domu utrzymuje się w dobrej kondycji, nie trwa długo, warto choć na trochę ozdobić nimi swój salon lub kuchnię. Ich drobne dzwonkowate kwiaty co roku zachwycają gamą najpiękniejszych odcieni fioletu i różu. Unikalny wygląd rośliny wynika z faktu, że wrzos zwyczajny to krzewinka. Stąd jego charakterystyczne rozgałęzione pędy z drobnymi liśćmi i wąskim kwiatostanem.
Wrzosy w doniczce mogą utrzymać swój atrakcyjny wygląd na dłużej dzięki odpowiedniej pielęgnacji.
- Doniczka: po przyniesieniu kwiatka do domu (najlepiej kupić go w szkółce lub firmie zajmującej się sprzedażą roślin zamiast w markecie) warto przesadzić go do większej doniczki – powinna mieć co najmniej 15 cm. Nie musi być głęboka, ponieważ system korzeniowy wrzosów jest płytki. Osłonka na wrzosy musi mieć otwory w dnie, które umożliwią swobodny przepływ wody przez glebę. W przeciwnym wypadku wrzos będzie stał w przemoczonej ziemi i szybciej uschnie. Na dno donicy dobrze jest wsypać trochę keramzytu lub żwirku, żeby stworzyć drenaż dla wrzosów.
- Gleba: żeby wrzosy w doniczce mogły wytrzymać maksymalnie długo, musimy zapewnić im odpowiednie podłoże. Ziemia, w której sadzimy wrzosy, powinna być kwaśna i mieć odczyn w granicach 4-5 pH. Osoby, dla których hodowla roślin jest pasją, bez problemu mogą samodzielnie przygotować średnio żyzną, przepuszczalną glebę z dodatkiem mchu torfowego. Amatorom proponujemy natomiast zakup specjalnej, dedykowanej tym jesiennym krzewom (lub ogólnie roślinom kwasolubnym) ziemi.
- Lokalizacja: Wrzosy w domu lubią światło, ale nie znoszą dobrze nadmiernego nasłonecznienia. Wynika to z faktu, że rośliny te mają mało włośników, którymi pobierają substancje odżywcze. Są przez to bardzo delikatne i łatwo ulegają przesuszeniu. Unikajmy więc ustawiania doniczki w pobliżu grzejników, ale w miarę możliwości trzymajmy ją na parapecie, by kwiaty miały wystarczająco jasno. Najlepiej, gdy okno będzie wychodzić na stronę północną lub wschodnią – unikniesz wtedy przesuszenia kwiatów.
Jak podlewać wrzos?
Gleba, w której zasadziliśmy wrzosy, musi być stale nawilżona. W przeciwnym wypadku zobaczymy na stole lub parapecie opadnięte pąki lub listki. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody, bo wtedy korzenie wrzosu zaczną gnić. Kluczem jest więc znalezienie złotego środka i regularne kontrolowanie wilgotności podłoża rośliny, zwłaszcza gdy na dworze panuje wysoka temperatura, która coraz częściej zaskakuje nas także jesienią. Sprawdzaj, czy górna warstwa gleby nie jest wysuszona. Uważaj też, żeby przy podlewaniu nie pomoczyć zbytnio liści i kwiatów.
Wrzosy w ogrodzie
Nic dziwnego, że wiele osób chce mieć choć namiastkę naturalnej jesiennej roślinności w domowych doniczkach, jednak prawdziwym królestwem wrzosów jest ogród. Dowiedz się, jak założyć swoje własne wrzosowisko.
Na początku warto zaplanować miejsce, w którym zasadzimy wrzosy i wybrać gatunki krzewinek i roślin towarzyszących. Mamy bowiem szereg możliwości na wzbogacenie swojego ogrodu o te delikatne krzewinki:
- w towarzystwie bylin lub krzewów, które podkreślą ich piękne różowo-fioletowe barwy, np. żółtego żarnowca;
- z innymi roślinami wrzosowatymi, takimi jak wrzosiec, azalia czy różanecznik;
- obok jałowców, które występują z wrzosami w naturalnym środowisku;
- w otoczeniu traw ozdobnych;
- obok sosen i innych drzew iglastych.
Jak widać, możliwości komponowania jesiennego ogrodu z wrzosem w roli głównej są nieograniczone. Najpiękniejsze kompozycje powstają z połączenia odmian o różnych odcieniach fioletu i różu.
Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie?
Podobnie jak w przypadku wrzosów w doniczkach, gleba, w której powinniśmy sadzić te rośliny w ogrodzie, powinna mieć kwaśne pH. Ponadto ziemia powinna być przepuszczalna i mało urodzajna. Ważna jest też lokalizacja, którą wybierzemy do zasadzenia krzewinek. Tak jak w domowych warunkach, musimy dbać o to, żeby miejsce było suche i nie gromadziła się w nim woda. Inaczej korzenie roślin zaczną gnić.
Zwykła ogrodowa ziemia nie jest niestety dobrym podłożem na wrzosy. Uprawa tych roślin wymaga odpowiedniego przygotowania gruntu. Należy bowiem usunąć wierzchnią warstwę ziemi i w jej miejsce wysypać kwaśny torf. Można też zastąpić go specjalną mieszanką do wrzosów dostępną w sklepach ogrodniczych. Po rozłożeniu około 15-centrymetrowego torfowego płaszcza łączymy go z ziemią, przekopując nowo powstałą rabatę.
Jak sadzić wrzosy?
Żeby rośliny na wrzosowisku mogły się swobodnie rozwijać, a ich korzenie miały wystarczająco dużo miejsca, poszczególne krzewinki należy sadzić nie bliżej niż 25 cm od siebie. Możemy też zadbać o to, żeby gleba nie pozbywała się wody przez parowanie. Wystarczy pokryć rabatę korą, która nada wrzosowisku piękny naturalny wygląd. W ten sposób zadbamy o wrażliwy płytki system korzeniowy wrzosów.
Kiedy sadzić wrzosy?
Wrzosy w domu będą kwitnąć tylko przez kilka tygodni, ale ogrodowe rabaty utrzymują się już przez długi czas. Kiedy je najlepiej sadzić? Można to zrobić w dowolnym momencie w sezonie wiosenno-jesiennym, ale najlepszym momentem będzie wrzesień. Wtedy bowiem są najbardziej okazałe, bo zaczynają kwitnąć. Piękne fioletowe kwiatostany będą więc cieszyć oko dumnych ogrodników zaraz po rozpoczęciu uprawy.
Podlewanie wrzosów ogrodowych powinno opierać się na zasadzie „częściej, ale mniej”. Ze względu na płytki system korzeniowy mogą swobodnie korzystać z wody z wierzchniej warstwy gleby. Tak jak w przypadku większości roślin nawodnienie należy szczególnie kontrolować podczas dłuższych bezdeszczowych okresów, które w Polsce zdarzają się niestety coraz częściej.
Wrzosy na balkonie
Ozdobiony fioletowo-różowymi drobnymi roślinami balkon lub taras to prawdziwa gratka dla miłośników kwiecistego otoczenia przydomowych powierzchni. Można trzymać je tam również zimą, odpowiednio przedtem zabezpieczając (np. przez okrycie donic słomą a roślin iglastymi gałęziami). Zasady dotyczące sadzenia i podlewania są podobne jak w przypadku wrzosów w domu i ogrodzie. Przesadzamy je do większych doniczek, skrzynek lub innych pojemników z otworami w dnie, pamiętając o kwaśnym podłożu i drenażu. Przy podlewaniu natomiast trzeba uważać, żeby nie przelać ani nie przesuszyć gleby.
Uprawiając wrzosy na balkonie lub w ogrodzie, należy pamiętać o przycięciu krzewinek po zimie.
Najczęściej zadawane pytania
Czy wrzosy nadają się do uprawy w domu?
Te cieszące oko krzewinki utrzymają się w domu tylko przez krótki okres późnym latem lub jesienią. Odpowiednia doniczka i gleba oraz sumienna pielęgnacja wrzosów mogą go nieco wydłużyć. Znacznie lepiej krzewinki rozwijają się na balkonie lub ogrodowym wrzosowisku.
Jaką ziemię lubią wrzosy?
Wrzosy to rośliny kwasolubne. Podłoże powinno mieć odczyn około 4-5 pH. Można to uzyskać, kupując kwaśny torf i mieszając go z glebą lub wybierając mieszankę do wrzosów w sklepie ogrodniczym.
Jak podlewać wrzos?
Korzenie wrzosów są ułożone płytko pod ziemią, dlatego trzeba uważać, żeby nie przelać podłoża. Jeśli mamy wrzosy w domu, trzeba systematycznie kontrolować nawilżenie gleby, bo rośliny mają tendencję do szybkiego usychania w mieszkalnych warunkach.