Marzec w ogrodzie to z jednej strony pracowity okres, ale z drugiej bardzo wyczekiwany przez ogrodników – ten czas zwiastuje bowiem pojawienie się pierwszych kwiatów. Coraz dłuższy dzień i więcej słońca oznacza nieśmiałe przebijanie się pierwszych roślin, a co za tym idzie: kopanie, przycinanie, nawożenie i sadzenie. Jakie prace ogrodnicze w marcu na nas czekają, jak się do nich przygotować i w jaki sposób je przeprowadzić?
Marzec w ogrodzie
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada 21 marca, dlatego ten miesiąc jest niezwykle ważny w kwestii przeprowadzania pierwszych wiosennych prac ogrodowych.
Narzędzia i sprzęt ogrodowy
Dobra organizacja to podstawa. Warto zacząć od przeglądu wszystkich narzędzi. Ich przygotowanie jest równie ważne – narzędzia ogrodowe powinny być odpowiednio naostrzone oraz zdezynfekowane. Zużyte przybory warto wymienić na nowe. Wśród niezbędnych akcesoriów można wymienić:
- narzędzia do cięcia (sekatory, nożyce),
- grabie,
- szpadle,
- widły,
- taczkę,
- opryskiwacz,
- konewkę,
- węża ogrodowego,
- kosiarkę.
Jakie prace ogrodowe w marcu wykonać?
Prace ogrodnicze w marcu rozpoczynamy od uporządkowania działki po okresie zimowym. Należy przede wszystkim rozejrzeć się po całym ogrodzie, ocenić wygląd drzew, krzewów, trawnika i rabat. Wnikliwy przegląd pozwoli zaplanować dalsze prace ogrodowe. Oceniamy przy tym, czy nie są widoczne uszkodzenia mrozowe drzew lub oznaki infekcji chorobowych.
Podstawowe prace ogrodowe w marcu
W marcu należy na początku wygrabić opadłe zeszłoroczne liście. Usunięcie z ziemi warstwy ściółki będzie efektywne przy pomocy grabi. Konieczne jest spulchnienie i przekopanie gleby, do czego można wykorzystać szpadle. W marcu obcina się również stare źdźbła u traw ozdobnych i przycina się złamane, uszkodzone lub chore pędy roślin. W tym czasie dokonuje się również prześwietlenia drzew i krzewów, o czym przeczytasz poniżej.
Odkrywanie roślin po zimie
W marcu rozpoczynamy usuwanie okryć zimowych, jednak z zachowaniem ostrożności i obserwowaniem długoterminowych prognoz pogody. Co więcej, rośliny najlepiej odkrywać w trakcie pochmurnego dnia, ponieważ silne promienie słoneczne w marcu mogłyby spowodować poparzenia.
Warto pamiętać, że to wcale nie mroźna zima, ale przedwiośnie i niebezpieczne wiosenne przymrozki mogą wyrządzić największe szkody w naszych uprawach. Materiały, którymi były przykryte rośliny na zimę, można ponownie wykorzystać: agrowłókninę czy wiklinowe bądź słomiane maty przechować do jesieni, a gałęzie i liście przeznaczyć na kompost.
Zbadanie odczynu gleby
Okres po zimie w ogrodzie jest także dobrym czasem na zbadanie odczynu gleby. To w zasadzie konieczność, by zaplanować prawidłowe nawożenie ziemi. Jeśli nie zbadamy odczynu gleby oraz jej zasobności w makro i mikroskładniki, możemy niestety doprowadzić do degradacji gleby, przewożenia lub niedożywienia roślin, a w efekcie nawet do utraty części plonów. Odczyn gleby można zbadać przy pomocy kwasomierza, specjalnego płynu lub pasków testowych.
Nawożenie gleby w marcu
Prace w ogrodzie w marcu powinny obejmować nawożenie gleby – wówczas najlepiej sprawdzają się wieloskładnikowe nawozy bogate w azot pobudzający rośliny do wzrostu. W marcu nawozi się zarówno młode, jak i starsze drzewa, przy czym te pierwsze najlepiej tolerują azot. Nieco starsze drzewa warto nawozić również potasem i fosforem. Glebę do roślin cebulowych użyźnia się z kolei saletrą amonową. Nawozy wieloskładnikowe są dobre również dla bylin, trawnika i krzewów ozdobnych. Do konkretnych grup roślin, krzewów lub drzew warto wybrać dedykowane im mieszanki, np. specjalne nawozy do iglaków czy róż.
Przycięcie drzew owocowych i krzewów
Marzec w ogrodzie to dobry czas na przycięcie krzewów i drzew owocowych. Warto pamiętać o tym, że cięcia powinny być prześwietlające. Drzewka posadzone jesienią przycinamy w drugiej połowie marca.
Podczas przycinania należy sprawdzić stan gałęzi, przy czym te zajęte chorobą bakteryjną należy przyciąć powyżej ich uszkodzeń. Wycinamy gałęzie uschnięte, przemarznięte i połamane. Cięcia prześwietlające dotyczą głównie starszych drzew owocowych: jabłoni, gruszy i śliwy, ale można prześwietlić również krzewy jagodowe (porzeczki, agrest). W marcu zajmujemy się również wrzosami, od których odcina się zeszłoroczne kwiatostany.
Trawnik
Dokładnie wygrabiony trawnik warto przyciąć przy samej ziemi, co pobudzi trawę do wzrostu, gdy temperatura zacznie wzrastać. Wysiew trawy w marcu jest możliwy, choć w tym miesiącu bardziej zaleca się układać trawę z rolki, a nasiona wysiewać najprędzej w kwietniu. Należy pamiętać także o specjalnym nawozie do trawników.
Co siejemy, a co sadzimy w marcu?
Kalendarz prac w ogrodzie jest uzależniony od indywidualnych preferencji, czasu ogrodnika oraz jego umiejętności. Zarówno amator ogrodnictwa, jak i doświadczony profesjonalista może jednak zastanawiać się, co sadzić w marcu.
- Z drzew będą to: buki, dęby, robinie, brzozy, graby, wiśnie ozdobne oraz drzewa owocowe, takie jak brzoskwinie i morele.
- Z krzewów w marcu można zasadzić: piwonie, magnolie, róże, migdałki, maliny i jeżyny.
Dla miłośników kolorowych roślin z pewnością będzie przydatna informacja o tym, jakie kwiaty sadzić w marcu – mogą to być rośliny ogrodowe: zarówno ozdobne, jak i użytkowe. Na początku marca można wysiewać (jeszcze do skrzynek, które trzyma się w cieplejszych pomieszczeniach): petunie, werbeny i żeniszki. Połowa miesiąca to termin na wysiew lwiej paszczy, diaskii, czubatki ubiorkolistnej czy tunbergii. W tym czasie można rozmnożyć z sadzonek roślin koleusy, pelargonie i fuksje. Prosto do gruntu można wysiać pod koniec marca kwiaty, które są odporne na chłody, czyli m.in. nagietek, chaber, mak polny oraz maczek kalifornijski.
Do zimnego inspektu wysiewa się rośliny użytkowe, czyli warzywa oraz zioła. W połowie marca wysiewamy brokuły, kalafiory, kapustę i sałatę. W drugiej połowie z kolei przygotowujemy się na rozsadę pomidora, papryki, bazylii i majeranku.
Wiosna, ach to Ty!
Dla tych, którzy zastanawiają się, co kwitnie w marcu, miłym widokiem będą przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki, kaczeńce, zawilce gajowe oraz tulipany botaniczne. Pod koniec marca zakwitają natomiast narcyzy, a czasem również sasanki.
Ogród w marcu budzi się do życia, wskazuje pierwsze oznaki wiosny i zachęca ogrodników do przeprowadzania prac na działce. Chcąc odpowiednio o niego zadbać, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Zapraszamy do kontaktu z nami oraz do odwiedzenia naszego Centrum Ogrodniczego w Luboniu k. Poznania – chętnie doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania w kwestii dbania o ogród w marcu!