Laurowiśnia to jedna z eleganckich, urzekających roślin, którymi możecie ozdobić swój ogród. Tego rodzaju zimozielone krzewy zachwycają pięknymi liśćmi oraz oryginalnymi owocami. Dlaczego warto zdecydować się na zakup laurowiśni? Jak sadzić roślinę, aby mogła odpowiednio rosnąć?
Posadzenie laurowiśni w ogrodzie – czy warto?
W naturalnych warunkach laurowiśnia występuje w południowo-wschodniej Europie, Azji Mniejszej, a także na Kaukazie. Jedynym jej gatunkiem nadającym się do uprawy w Polsce jest laurowiśnia wschodnia, nazywana również śliwą wawrzynolistną oraz wawrzynośliwą. Niewątpliwą zaletą tej rośliny jest fakt, że ma ona gęste, zielone liście, których nie gubi na zimę. Dzięki temu niezależnie od pory roku laurowiśnia wschodnia stanowi doskonałą ozdobę przydomowego ogrodu lub tarasu.
Sadzony w Polsce gatunek laurowiśni zachwyca nie tylko dużymi, gładkimi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem, lecz także białymi, pachnącymi gronami kwiatowymi, pojawiającymi się w maju i w czerwcu lub w przypadku części odmian – sierpniu i wrześniu. Kontrast białych kwiatów z zielonymi liśćmi wygląda niezwykle elegancko. Na niektórych roślinach w lipcu oraz sierpniu można zaobserwować ciemne owoce, jednak w Polsce jest to rzadkie zjawisko.
Wawrzynośliwy można posadzić osobno lub w pobliżu innych drzew oraz krzewów, tworząc oryginalne kompozycje rabatowe Są one również doskonałym wyborem dla osób, które chcą zrobić dookoła swojej posesji żywopłot. W klimacie panującym w Polsce opisywana roślina może osiągnąć od 2 do 4 metrów wysokości. Niższe odmiany są dostępne także w pojemnikach – na nie mogą postawić ludzie planujący udekorowanie, np. swojego tarasu czy wejścia do domu.
Laurowiśnia – jakie podłoże oraz oświetlenie jest jej potrzebne?
Opisywana roślina w naturze roślinie zazwyczaj w gęstych lasach, dlatego preferuje miejsca półcieniste oraz cieniste. Zbyt długie narażenie liści na działanie promieni słonecznych, może skutkować poparzeniem laurowiśni. Jakie podłoże będzie najlepsze dla tej rośliny? Jeśli zależy Wam na tym, aby krzew odpowiednio się rozwijał, wybierzcie dla niej glebę próchniczą i żyzną. Najlepiej, aby miała ona zasadowe lub obojętne pH. Ponadto ważne, żeby ziemia była cały czas lekko wilgotna.
Laurowiśnia – jak sadzić i pielęgnować roślinę?
Sadzenie laurowiśni najlepiej zaplanować na późną jesień, gdy jej korzenie będą już rozrośnięte lub wczesną wiosnę. Chcąc umieścić ją w ziemi, należy wykopać odpowiedni dół, a następnie wsypać do niego warstwę drenażu oraz świeżą ziemię, a dopiero później włożyć roślinę. Po delikatnym dociśnięciu gleby warto wykorzystać też odpowiedni nawóz, dzięki któremu będziecie mogli cieszyć się jeszcze piękniejszymi laurowiśniami. Jak gęsto sadzić opisywane krzewy? Ze względu na to, że potrzebują one odpowiedniego miejsca na to, aby się rozrosnąć, warto pozostawić między sadzonkami około 50-centymetrowy odstęp.
Decydując się na uprawę laurowiśni, trzeba pamiętać o tym, że roślina źle znosi suszę, więc należy ją systematycznie podlewać. Nie jest też odporna na bardzo niskie temperatury, dlatego częściej spotyka się ją w cieplejszych częściach Polski, choć uprawa na chłodniejszych terenach nie jest niemożliwa. W czasie bezśnieżnych i mroźnych zim należy rośliny osłonić, np. agrowłókniną lub słomą. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych sadzonek, ponieważ są one bardziej narażone na przemarzanie. Warto pamiętać, że opisywana roślina ma dobre zdolności regeneracyjne, dlatego nawet po mroźnej zimie, może odzyskać swój doskonały wygląd. Na wiosnę trzeba jednak przyciąć wszystkie przemarznięte części.
Laurowiśnia jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego można ją posadzić również na działce w większym mieście. Przy odpowiedniej pielęgnacji, roślina rzadko choruje i nie jest często atakowana przez szkodniki. Od końcówki marca aż do kwietnia warto ją odżywiać naturalnymi nawozami, np. kompostem albo wieloskładnikowymi wariantami mineralnymi. Produkty te dobrze stosować do końca lipca, ponieważ dzięki temu można mieć jeszcze piękniejszy żywopłot oraz kompozycje rabatowe z laurowiśni. Jak szybko rośnie ten krzew? Przy odpowiedniej pielęgnacji, zwiększa się nawet o 30 centymetrów w górę w ciągu roku.
Najpopularniejsze odmiany laurowiśni
Laurowiśnia wschodnia występuje w wielu odmianach. Wśród najczęściej wybieranych są:
- Schipkaensis – odmiana wyróżniająca się licznymi kwiatami oraz dużą mrozoodpornością,
- Mano – wariant karłowaty, dorastający maksymalnie do 115 centymetrów. Jego cechą charakterystyczną jest kulisty kształt,
- Otto Luyken – niska odmiana polecana szczególnie do mniejszych ogrodów,
- Rotundifolia – laurowiśnia, która może urosnąć nawet do 4 metrów, świetnie sprawdzi się jako samodzielna ozdoba terenu przed domem.
Jeśli szukacie ciekawej i oryginalnej dekoracji do ogrodu, postawcie na laurowiśnię. Gdzie kupić roślinę, aby mieć pewność, że będzie się ona odpowiednio rozwijać? W naszym centrum ogrodniczym specjaliści pomogą w doborze odpowiedniego gatunku oraz doradzą, jak przygotować ziemię i w której części ogrodu najlepiej umieścić wybrany krzew, dzięki czemu będziecie mogli cieszyć się zjawiskowymi roślinami przez cały rok.
Najczęściej zadawane pytania
Czy laurowiśnię można przycinać?
Laurowiśnia nadaje się do przycinania, a także formowania, dlatego stanowi świetny wybór dla osób chcących stworzyć dookoła swojego ogrodu żywopłot oraz marzących o ciekawych, roślinnych ozdobach na swojej posesji.
Jaki odstęp zachować między roślinami sadząc laurowiśnie?
Podczas sadzenia laurowiśni trzeba mieć na uwadze, że roślina ta znacznie się rozrasta, dlatego warto zachować między poszczególnymi krzewami minimum 0,5 metra odległości.
Czy laurowiśnia może być posadzona w nasłonecznionym miejscu?
Laurowiśnia najlepiej rozwija się w miejscach cienistych lub półcienistych, ponieważ w naturalnych warunkach zwykle rośnie w gęstych lasach. Posadzenie rośliny na słońcu może spowodować jej poparzenie.