Ogród przydomowy może, a nawet powinien wyglądać pięknie i schludnie przez cały rok. Niniejszym artykułem pragniemy potwierdzić to przekonanie i inspirować Państwa do dbałości o ogródki przydomowe niezależnie od pory roku. Podpowiemy jak zrobić to za pomocą roślin wieloletnich.
Kwiaty wieloletnie do ogrodu – dlaczego warto uprawiać ogród o każdej porze roku?
Uprawa przydomowego ogródka dla każdego domownika może oznaczać coś zupełnie innego lub pełnić kilka funkcji jednocześnie. Niezależnie od rodzaju determinacji skłaniającej do dbałości o osobisty ogród, warto poznać kilka sposobów, by robić to efektywnie o każdej porze roku. Zanim jednak do tego przejdziemy, chcielibyśmy przedstawić kilka korzyści, które niesie ze sobą uprawianie szeroko pojętego ogrodnictwa.
- Kreacja pięknej przestrzeni – podstawową motywacją większości osób uprawiających ogródek jest chęć wykreowania pięknego otoczenia, w którym będą mogli się zrelaksować i odpocząć po trudach dnia codziennego. Dobrze zagospodarowana przestrzeń pełni w tym przypadku zarówno funkcję dekoracyjną, rekreacyjną, jak i wizerunkową. Ogród postrzegany jest bowiem jako jedna z głównych wizytówek posesji.
- Prozdrowotna aktywność – uprawianie osobistego ogródka jest równoznaczne z dłuższym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Ma to zbawienny wpływ i znaczenie szczególnie dla osób pracujących w pozycji siedzącej i mających ograniczony kontakt ze słońcem na co dzień. Ogrodnictwo w tym przypadku stanowi rodzaj aktywności fizycznej, medytacji, bliskiego kontaktu z naturą. Co więcej, czerpanie satysfakcji z rezultatów pracy uzupełnia uczucie szczęśliwości wynikającej z uprawy ogródka.
Dlaczego warto uprawiać ogródek o każdej porze roku?
Osobista oaza spokoju może prezentować się dobrze przez cały rok. Powinni wiedzieć to wszyscy, którzy styczność ze swoim ogrodem mają bez względu na sezon. Wiosną, latem i jesienią ogród ma szansę zachwycać bogactwem kolorów, zimą natomiast być dogodną przestrzenią dla wszelkich aktywności zimowych. Co więcej, zimy w Polsce z roku na rok są coraz łagodniejsze i realizują warunki dla wszelkich aktywności ogródkowych.
Przykłady kwiatów wieloletnich
- Piwonie – krzewy piwonii jesienią pięknie prezentują się w postaci średniej wielkości krzewów, których nie tracą swojego uroku nawet w warunkach zimowych. Co więcej, cechują się niskim poziomem wrażliwości względem światła i małą podatnością na zróżnicowaną żyzność gleby. Rośliny te ze względu na swoją wielkość stanowią często funkcję graniczną ogrodów. Kwiaty piwonii pojawiają się w maju i czerwcu, a kiedy skąpane są w wiosennych promieniach, słońca tworzą sielankowy klimat ogrodu.
Jak uprawiać piwonie?
Sadzenie piwonii zaleca się przeprowadzać na przełomie sierpnia i września. Warto przy tym uwzględnić ich relatywnie duży rozmiar i pozostawić odpowiednio dużo miejsca na ich potencjalny rozrost. Charakterystyczną cechą sadzenia piwonii jest ich płytkie osadzenie w ziemi. Proces rozmnażania tych roślin powinien się odbywać z udziałem przynajmniej 5-letnich okazów. W jednym miejscu mogą rosnąć nawet 15 lat.
- Astry wieloletnie – ich kolorowe i różnorodne kwiatostany w wyjątkowy sposób dekorują rabaty ogrodowe. Jest to kolejny gatunek kwiatów wieloletnich, który jest wyjątkowo elastyczny względem zmieniających się warunków glebowych i atmosferycznych.
Kiedy sadzić astry?
Cechą charakterystyczną astrów jest ich wyjątkowa odporność na wysokie spadki temperaturowe. Dzięki temu nie trzeba ich ochraniać w trakcie zimy. Astry w przeciwieństwie do peonii bardzo dobrze znoszą przesadzenie. Zmiana miejsca pozwala im wręcz na wzmocnione odżywienie. Astry najlepiej czują się na glebach zasobnych wapń o dobrej przepuszczalności. W ciągu roku można wyszczególnić dwie optymalne pory roku dla sadzenia astrów. Jednym z nich jest okres od marca do maja, drugim – od września do listopada.
- Lawenda – ten gatunek kwiatów charakteryzuje się łagodnym i uroczym wyglądem, co współgra także z ich relatywnie wrażliwą naturą. Lawendy są bowiem w stanie przetrwać warunki zimowe, jednak zbyt niskie temperatury mogą być dla nich szkodliwe. W takiej sytuacji zazwyczaj wystarczy okrycie je jesiennymi liśćmi drzew.
Kiedy najlepiej sadzić lawendy i szałwie?
Lawendę powinno sadzić się w okresie umiarkowanych warunków atmosferycznych. Takim czasem może być między być późna wiosna lub późne lato, kiedy nie ma zagrożenia zarówno przymrozków, jak i zbyt wysokich temperatur. Tej samej zasady warto się trzymać także w przypadku szałwii. Szałwia rozmnażać się może za pośrednictwem podziału kęp lub nasion.
- Ciemierniki – ciemierniki zasługują na wyjątkową uwagę w temacie roślin wieloletnich. Ich okres kwitnienia następuje bowiem zimą. Ta rzadko spotykana zdolność jest jednak bardzo niedoceniana przez polskich ogrodników, co sprawia, że nie często można spotkać je na zimowych tarasach czy balkonach. Są więc okazem, który nie tylko ma szansę ubarwić zimową aranżację tarasu lub ogrodu, ale także stanowić ich cechę wyróżniającą. Warto jednak pamiętać, że jest to gatunek rośliny trującej.
Kiedy sadzić ciemierniki?
Kolejną nietypową cechą charakterystyczną ciemierników jest fakt, że nie mają żadnych preferencji względem pory sadzenia. Źle znoszą natomiast późniejsze przesadzanie.
Centrum Ogrodnicze Strączkowscy
Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą bylin, ale także innych roślin ogrodowych, balkonowych i tarasowych. Nasz asortyment zawiera najciekawsze odmiany kwiatów wieloletnich, których uprawa przebiega zgodnie z ponad 50-letnią tradycją rodziny Strączkowskich. Zapraszamy do naszego Centrum Ogrodniczego znajdującego się w Luboniu koło Poznania. Nasz zespół pomoże w doborze najlepszych gatunków dla konkretnego rodzaju zastosowania oraz przekaże wszystkie tajniki w zakresie ich optymalnej pielęgnacji.
Jak dbać o rośliny wieloletnie zimą?
Rośliny wieloletnie określane są alternatywnie bylinami. Ich metabolizm zimą zatrzymuje się, jednak przed rozpoczęciem tego sezonu tworzy tak zwaną karpę, z której na wiosnę wychodzą nowe pędy kwiatowe. Pierwszą zasadą pielęgnacyjną kwiatów wieloletnich jest przygotowanie ich do sezonu zimowego. Robi się to za pośrednictwem przerzedzenia bylin, które się zbyt mocno rozrosły. Wówczas usuwa się te najbardziej osłabione części rośliny. Ucięte pędy i liście można wykorzystać jako okrywę na zimę i pozostawić na rabacie. Stosowanie się do zimowych zaleceń pielęgnacyjnych roślin pomoże im w efektywnym rozwoju podczas wiosny.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji roślin w sezonie jesienno-zimowym?
W przypadku szczególnie niskich temperatur warto okryć rośliny, by nie doprowadzić do ich zbytniego zmarznięcia. Do tego celu najczęściej wykorzystywana jest słoma lub agrowłóknina. Niekiedy zaleca się także odśnieżanie kwiatów i podlewanie je w momentach suszy zimowej (tylko zimną wodą!).
Jakie gatunki kwiatów wieloletnich są najczęściej wybierane?
Do najpopularniejszych roślin wieloletnich należą piwonie, astry, konwalie, ciemierniki, lawendy i szałwie.
Co to są byliny?
Byliny to kwiaty o niezdrewniałej łodydze utrzymującej się dłużej niż dwa lata. Do grupy kwiatów wieloletnich oprócz bylin należą także krzewinki i krzewy.
W jakich miejscach najczęściej sadzone są rośliny wieloletnie?
Wiele osób obiera strategię sadzenia kwiatów wieloletnich na tle innych roślin zielonych. To sprawia, że latem ich kolorowe kwiaty lepiej się prezentują i po części są chronione przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Rośliny wieloletnie charakteryzują się natomiast relatywnie małą wrażliwością na inne warunki, typu żyzność i pH gleby.