Pochodzące z dalekiego wschodu drzewko bonsai niewątpliwie podbiło serca wielbicieli roślin domowych z całego świata. Jego obecność w aranżacji mieszkaniowej nadaje jej niezwykle stylowego i nowoczesnego wymiaru. Warto jednak wiedzieć, jak dbać o drzewko bonsai w jego nienaturalnych warunkach. W niniejszym artykule opowiemy o podstawowych zasadach dobrego traktowania tej uroczej rośliny.
Pochodzenie drzewka bonsai
Drzewko bonsai oryginalnie pochodzi z Chin, choć kojarzone jest głównie z Japonią. Według źródeł Japończycy włączyli go do swoich tradycji dopiero w okolicach XVII wieku, podczas gdy w Chinach przystrajało ono arystokrackie salony już od samego początku naszej ery. Nazwa drzewka bonsai składa się z dwóch członów, przy czym „-bon” oznacza płaskie naczynie, a „-sai” – drzewo. Słowo „bonsai” nie ma natomiast żadnego odpowiednika w języku polskim.
Sztuka miniaturyzowania
Drzewko bonsai to inaczej karłowate drzewo w naczyniu, otrzymywane metodą miniaturyzowania roślin. Proces ten wiąże się z wieloletnią pracą polegającą na regularnym przycinaniu pędu drzewka i jego pielęgnacji. Najbardziej cenionymi drzewkami bonsai są te stworzone z długowiecznych dębów, cisów, sosen czy jałowców. Ich cechą rozpoznawczą jest charakterystyczne pochylenie pnia drzewka ku doniczce.
Jak wygląda proces miniaturyzowania?
Proces miniaturyzowania rozpoczyna się od ścięcia około 2-metrowego zdrewniałego pędu drzewa do długości zaledwie kilku centymetrów. W trakcie kolejnego roku drzewko wypuszcza nowe przyrosty, co odpowiednio zwiększa grubość jego pnia. Stworzenie drzewka o grubym zwężającym się pniu jest wyjątkowo czasochłonne i może potrwać nawet kilka lat. Jest to natomiast forma najwierniej oddająca oryginalny wyraz drzewka bonsai.
Cechy charakterystyczne drzewek bonsai
- Karłowatość
- Miniaturowa wersja drzew długowiecznych
- Ograniczony system korzeniowy
- Płaskie naczynie jako miejsce wzrostu
- Wysoka wrażliwość na przesychanie
- Charakterystyczne pochylenie pnia
Pielęgnacja drzewka bonsai
Egzotyczna roślina karłowata wymaga od swojego właściciela nieco więcej uwagi, niż jego polskie kuzynostwo. Wykorzystanie pełnego potencjału wzrostu i rozwoju bonsai wymaga zarówno rozległej wiedzy na temat samego gatunku rośliny, jak i doświadczenia w jej uprawie. Warto zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów roślin przycinanych metodą bonsai, dla których optymalne warunki rozwoju będą zróżnicowane. Nie mniej jednak można wyszczególnić kilka podstawowych zasad pielęgnacji drzewka bonsai w domu.
Praktyczne rady pielęgnacji drzewka bonsai w domu
- Podłoże - drzewka bonsai charakteryzują się małym systemem korzeniowym. Płytka doniczka ogranicza bowiem jego możliwości wzrostu w celu pozyskiwania niezbędnych składników odżywczych dla optymalnego rozwoju rośliny. Dlatego tak ważne jest zapewnienie mu najwyższej jakości gleby i niezmiennej dostępności do wszystkich potrzebnych mikroelementów. Najlepszym podłożem dla drzewka bonsai jest mieszanka gliny, torfu i gruboziarnistego piasku.
- Miejsce – gatunki bonsai preferują miejsca o umiarkowanym nasłonecznieniu. Tę kwestię należy jednak rozpatrywać względem panującej pory roku. Pełna ekspozycja na letnie promienie słoneczne może być dla rośliny krzywdząca. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dopływ światła dziennego zimą w Polsce jest jednak znacznie ograniczony. To powoduje z kolei, że umiejscowienie drzewka w głębi pokoju mieszkalnego może być równie niekorzystne. Kluczowe jest wobec tego znalezienie złotego środka i obserwacja reakcji rośliny na zmieniające warunki.
- Podlewanie – dostarczanie odpowiednich ilości wody jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym wszystkich roślin. Warto pamiętać, że jej nadmiar może być równie nieodpowiedni, co jej niedobór. Płaskie naczynie drzewka bonsai determinuje niewielką ilość gleby, czego następstwem jest szybkie parowanie wody. Drzewko powinno się więc podlewać regularnie, jednak przy użyciu niewielkich ilości wody. Nie można dopuścić do przesuszenia podłoża, w którym znajduje się drzewko. W tym przypadku należy również uwzględnić sezonowość i okres wegetacyjny roślin.
- Nawożenie – proces nawożenia drzewek bonsai jest zalecany jedynie w okresie wegetacyjnym roślin, czyli mniej więcej pomiędzy kwietniem a sierpniem. Rodzaj nawozu, jak i jego stężenie należy dobierać do indywidualnych potrzeb poszczególnych ich odmian. Dobrą praktyką w tym przypadku jest wybieranie produktów przeznaczonych dla optymalnego wzrostu drzewek bonsai i stosowanie się do zaleceń producentów. Nawozy dla nich przeznaczone są najczęściej rozpuszczalne w wodzie, co znacząco ułatwia ich dostarczenie roślinie.
Pielęgnacja drzewek bonsai w konkretnych porach roku
Jak wielokrotnie wspominaliśmy w niniejszym artykule właściwa pielęgnacja drzewek bonsai, powinna być dostosowana do aktualnie panującej pory roku. W kontekście tej zasady warto poznać kilka przydatnych wskazówek, które mogą się okazać kluczem dla optymalnego wzrostu rośliny.
- Wiosna – najintensywniejszy okres rozwoju rośliny to idealny moment na ich przesadzanie i zmianę podłoża. W tym czasie wykonuje się także przycięcia rośliny.
- Lato – latem istotne jest o wzmożone, najlepiej codzienne podlewanie drzewka bonsai. Warto się także upewnić, czy nie jest ono narażone na zbyt intensywne oddziaływanie słoneczne. Ciepły sezon letni to odpowiedni czas na nawożenie rośliny.
- Jesień i zima – jest to czas wolnego metabolizmu roślin. Zalecamy wówczas ograniczone podlewanie i brak nawożenia roślin. Warto zadbać o to, by podczas krótkich dni i długich nocy roślina miała dostarczoną odpowiednią dawkę światła dziennego.
Strączkowscy – niezwykłe centrum ogrodnicze
Centrum ogrodnicze Strączkowscy tworzy zespół ludzi, których połączyła pasja i miłość do roślin i ogrodnictwa. Od niespełna 100 lat tradycja Strączkowskich jest krzewiona i przekazywana kolejnym pokoleniom, ale również samym klientom. Na terenie ogrodu można znaleźć bogatą różnorodność gatunków roślin, w którym każdy okaz roślinny jest owocem wieloletniego doświadczenia rodziny Strączkowskich. Centrum ogrodnicze znajduje się na terenie Lubonia pod Poznaniem.
{loadposition faq-bonsai}
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje drzewko bonsai?
Gatunki bonsai należą do roślin z nieco wyższej półki cenowej. Jest to uzasadnione wymagającym i czasochłonnym procesem ich tworzenia. Na rynku obecnych jest natomiast wiele gatunków imitujących ich oryginalne wersje. Drzewka bonsai można podzielić na tanie i drogie. Pierwszą kategorię cenową charakteryzują ceny w granicach 20-100 zł za sztukę. Cena droższych okazów jest natomiast uzależniona od kraju producenta, wielkości, gatunku, jak i samego sprzedawcy. Może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Co to jest Aqua Bonsai?
Aqua Bonsai jest to innowacyjny styl uprawy drzewka bonsai polegający na tak zwanej hydroponice, czyli uprawie roślin przy pomocy związków odżywczych rozpuszczonych w wodzie. Ciekawostką jest, że Aqua Bonsai można wykonać samodzielnie w domu przy użyciu jedynie szklanej doniczki, wody i kilku kropel nawozu.
Z jakich drzew i krzewów można wytworzyć bonsai?
Nie ma żadnych ograniczeń w tym kontekście. Drzewko bonsai może zostać wytworzone z każdego rodzaju krzewu i drzewa. Co więcej, mogą one przyjmować rozmaite wielkości i kształty. Najmniejszy okaz bonsai na świecie ma około 2 cm wysokości.
Co to jest Bag end?
Bag end są miniaturowymi krajobrazami wytworzonymi z wykorzystaniem drzewek bonsai.