Zarówno rośliny trzymane w domu, jak i te w ogrodach narażone są na działanie szkodników, które mogą wpływać na ich wygląd, a także rozwój. Z nieproszonymi gośćmi na liściach można walczyć na wiele sposób, w tym stosując środki chemiczne. Znacznie lepiej wybrać jednak naturalne rozwiązania, bezpieczne dla ludzi i zwierząt oraz pozostałych roślin. Sprawdź, czym jest i jak wykorzystać dobroczynek kalifornijski.

Dobroczynek kalifornijski — co to jest?

Dobroczynek kalifornijski (Neoseiulus californicus) to jeden z drapieżnych roztoczy, który jest wykorzystywany do zwalczania m.in.:

  • czerwonego przędziorka cytrynowego (Panonynchus citri),
  • czerwonego przędziorka palmowego (Raoiella indica),
  • przędziorka owocowca (Panonychus ulmi),
  • przędziorka chmielowca (Tetranychus urticae),
  • roztocza szklarniowca (Polyphagotarsonemus latus),
  • roztocza truskawkowca (Tarsonemus pallidus).

Stanowi on doskonałą alternatywę dla chemicznych środków służących do zwalczania tego rodzaju szkodników żerujących na roślinach w ogrodzie, domu czy też szklarni. Warto przy tym zaznaczyć, że dzięki niemu można pozbyć się wymienionych przędziorków, a także roztocz we wszystkich stadiach rozwoju.

Dzięki tym niewielkim towarzyszom można zrezygnować ze stosowania środków mogących stanowić zagrożenie dla ludzi, co jest szczególnie ważne, jeśli rośliny trzyma się w domu. Co więcej, silne środki ochrony roślin mogą także stanowić zagrożenie dla zwierząt, czego nie można powiedzieć o opisywanym dobroczynku kalifornijskim. Jego dorosłe osobniki, nimfy oraz larwy, jeśli znajdą się na określonej roślinie, która jest zaatakowana przez wymienione wcześniej szkodniki, poszukują ofiar lub czekają, aż te same do nich podejdą, a następnie je zjadają, dzięki czemu możecie cieszyć się pięknymi i zdrowymi liśćmi oraz kwiatami swoich roślin.

Opisywany dobroczynek kalifornijski jest ciepłolubny, dlatego nie stosuje się go zimą na zewnątrz. Co więcej, nie należy narażać go na niską wilgotność powietrza, ponieważ może to spowodować, że nie spełni on odpowiednio swojej funkcji. Co więcej, negatywnie działa na niego wiele środków chemicznych, dlatego należy pamiętać o tym, że jeśli nieproszonych gości z roślin chce się pozbyć w sposób naturalny, nie warto łączyć tej metody z inną, polegającą na stosowaniu środków chemicznych.

Dobroczynek kalifornijski na przędziorka — czy warto?

Najczęściej dobroczynek kalifornijski wykorzystywany jest do zwalczania różnego rodzaju przędziorków, które należą do jednych z najpopularniejszych szkodników żerujących na roślinach. Można je spotkać m.in. na: begonii, monsterze, skrzydłokwiecie, a także na cytrusach czy też gatunkach roślin śródziemnomorskich. Z zaatakowanych kwiatów wypijają one soki, przez co te znacznie szybciej obumierają.

Sygnałem, że mogą one być obecne na roślinie, są jasne plamki na liściach, których z czasem pojawia się coraz więcej, aż doprowadzają one do całkowitego zżółknięcia lub blaknięcia liści, a następnie — do ich usychania. Przędziorki tworzą również wokół rośliny gęste pajęczyny, po to, aby chronić się przed drapieżnikami. Szkodniki te bardzo lubią wysokie temperatury. Gdy jest ciepło i sucho, mogą one bardzo szybko się rozwijać. Gdy przędziorki zajmą hodowane rośliny, walka z nimi może okazać się dość trudna. Wiele środków zwalczających szkodniki działa wyłącznie na dorosłe osobniki, co nie pozwala na zupełnie pozbycie się problemu.

Przędziorki stosunkowo szybko uodparniają się też na działanie środków przeciw pasożytom. W związku z tym, dobrą praktyką jest wykorzystanie ochrony biologicznej roślin i zainwestowanie w saszetki z opisywanym dobroczynkiem kalifornijskim. Ten żywi się szkodnikiem niezależnie od jego stadium rozwoju, a przy tym, przędziorek nie może się w żaden sposób na niego uodpornić.

Gdzie kupić dobroczynek kalifornijski?

Zastanawiając się, gdzie kupić dobroczynek kalifornijski, warto sprawdzić ofertę naszego sklepu ogrodniczego. Można tam znaleźć pożyteczne roztocza, które pozwolą hodowanym kwiatom odzyskać ich doskonały wygląd. Warto przy tym zaznaczyć, że z działania opisywanego dobroczynka dobrze korzystać nie tylko, gdy pojawi się problem z innymi roztoczami lub przędziorkami, lecz także w celu prewencji przed nimi.

Dostępne roztocza nie muszą bowiem żywić się wyłącznie niepożądanymi gośćmi obecnymi na liściach roślin. Gdy zajdzie taka potrzeba, mogą one zjadać pyłek kwiatów, nie uszkadzając ich przy tym. Postawcie na dobroczynek kalifornijski i zapewnijcie swoim roślinom najlepszą ochronę. Cena tego rodzaju roztoczy sprzedawanych w saszetkach nie jest wygórowana, co także przemawia za tym, aby skorzystać z pomocy dobroczynka przy usuwaniu z ogrodu czy domu nieproszonych gości.

Jak stosować dobroczynek kalifornijski?

Stawiając na ochronę roślin z dobroczynkiem kalifornijskim, należy pamiętać o tym, że saszetka jak najszybciej po jej zakupie powinna być umieszczona w pobliżu posiadanych kwiatów. Najlepiej powiesić ją w połowie wysokości rośliny, na której został zauważony przędziorek. Same drapieżne roztocza szybko wyjdą z saszetki i zaczną usuwać pasożyta z liści. Jeśli nie może się od razu wykorzystać dobroczynka, trzeba przechowywać dany produkt maksymalnie przez 1-2 dni w temperaturze około 20°C.

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, dobroczynek kalifornijski w domu sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą. Inaczej, jeśli ma on być stosowany na zewnątrz — w tym przypadku nie będzie on skuteczny podczas zimowych spadków temperatur. Istotne również, aby żadna z powieszonych saszetek nie znajdowała się bezpośrednio na słońcu, ponieważ to może doprowadzić do wyschnięcia pożytecznego dobroczynka, a tym samym — uniemożliwienie usunięcia pasożytów z liści.

Dobroczynek gruszowy czy kalifornijski — co wybrać?

Na rynku dostępny jest również inny wariant pożytecznego roztocza mogącego pomóc w walce z przędziorkiem. Dobroczynek gruszowy czy kalifornijski — co będzie lepsze do domu, a co do ogrodu? Pierwszy produkt polecany jest przede wszystkim dla osób, które kwiaty mają na zewnątrz, z kolei drugi może być stosowany również w domu, jednak trzeba przy tym pamiętać, że wymaga on co sezonowej wymiany.

Wariant gruszowy przetrwa zimę, wychodząc na żer po wystąpieniu plusowych temperatur. To, który z dostępnych produktów będzie lepszy, zależy przede wszystkim od własnych potrzeb. Dokładne informacje na temat tych dobroczynków można uzyskać od członków naszego zespołu.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest dobroczynek kalifornijski?

Dobroczynek kalifornijski jest roztoczem, które może pomóc w usunięciu z roślin w domu, ogrodzie oraz szklarni nieproszonych gości m.in. przędziorka cytrusowego, chmielowca, a także innych roztocz w różnych stadiach rozwoju.

Gdzie kupić dobroczynek kalifornijski?

Dobroczynek kalifornijski najlepiej kupić w sprawdzonym sklepie ogrodniczym, ponieważ wtedy można mieć pewność, że roztocza okażą się skuteczne.

Ile czasu może być przechowywany dobroczynek kalifornijski?

Dobroczynek kalifornijski powinien być wykorzystany od razu po jego otrzymaniu. W innym przypadku należy trzymać go maksymalnie 1-2 dni w temperaturze około 20°C bez dostępu do światła.