Rośliny śródziemnomorskie - wyjątkowy klimat w Twoim ogrodzie i domu

Słońce, błękitne morze, rozgrzany piasek – tak można scharakteryzować klimat śródziemnomorski.

W naszych warunkach można doświadczyć namiastkę tego wyjątkowego wakacyjnego klimatu – wszystko dzięki posadzeniu doniczkowych roślin śródziemnomorskich w ogrodzie, w domu, na balkonie lub tarasie.

Gotowi na podróż po ciepłych śródziemnomorskich krajach?

Rośliny śródziemnomorskie - wyjątkowy klimat w Twoim ogrodzie i domu

Rośliny śródziemnomorskie na taras i balkon

Drzewko cytrynowe

Trudno wyobrazić sobie krajobraz rejonów śródziemnomorskich bez roślin cytrusowych. Ich uprawa w naszym klimacie nie należy do najprostszych, ale jest warta zaangażowania i pracy. Cytryny są drzewkami lub krzewami o jasnozielonych i lśniących liściach oraz pachnących kwiatach. Są uprawiane głównie ze względu na zdrowotne właściwości owoców, ale coraz częściej docenia się również ich piękny wygląd oraz zapach.

Drzewko oliwkowe

Rośliny śródziemnomorskie najczęściej kojarzą się z wiecznie zielonymi gajami oliwnymi w Grecji bądź we Włoszech. Drzewko oliwne można z powodzeniem uprawiać również w doniczce w domu, na tarasie lub w ogrodzie. Oliwka europejska jest rośliną stosunkowo odporną na suszę.

Oleander

Oleander to symbol śródziemnomorskiej flory, który kwitnie obficie podczas ciepłego lata. W naszych warunkach dobrze czuje się w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych, jednak przy takim stanowisku należy pamiętać o regularnym i obfitym podlewaniu krzewu. Warto pamiętać także o tym, by nie usuwać starych kwiatostanów oleandrów, ponieważ to właśnie one wytwarzają wiosną nowe pąki.

W dzień gorącego lata...

Nasze Centrum Ogrodnicze znajduje się w Luboniu k. Poznania i to właśnie w tym miejscu można kupić przeróżne rodzaje, gatunki i odmiany roślin śródziemnomorskich – w zależności od sezonu. To idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników egzotycznych roślin. Można łączyć je również z innymi bylinami, krzewami oraz drzewami, tworząc oryginalną kompozycję, cieszącą oko cały rok. Uprawa roślin śródziemnomorskich może przynieść nie tylko piękny i ciekawy efekt, ale również wiele satysfakcji.

Oprócz roślin cytrusowych, popularnego oleandra czy drzewka oliwkowego, w ogrodzie śródziemnomorskim może znaleźć się:

  • Bugenwilla – roślina śródziemnomorska inaczej znana pod nazwą kącicierń. To niezwykle efektowne i obficie kwitnącym pnącze. Choć jest to charakterystyczna roślina dla krajów śródziemnomorskich, to naturalnym rejonem, w którym występuje bugenwilla, jest Ameryka Południowa. W naszych warunkach klimatycznych jest uprawiana wyłącznie w donicach. Latem może być wynoszona na balkon, taras lub do ogrodu. Egzotyczne pnącza muszą być zabezpieczone przed mrozem, a najlepszym miejscem do tego są właśnie domowe wnętrza. Bugenwilla lubi w dodatku stanowiska nasłonecznione i wilgotną glebę.
  • Sundaville – nazywana również jako mandewila lub dipladenia. Mało kto może oprzeć się wyjątkowej urodzie tego pnącza. To, co w nim najlepsze, to przede wszystkim kwiaty i błyszczące, ostro zakończone liście. Osiąga nawet 3 metry wysokości. Pnącze sundaville jest odporne na niekorzystne warunki, jednak nie na niskie temperatury. Wymaga zimowania w bezpiecznych pomieszczeniach. Preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i zaciszne. Ta roślina śródziemnomorska lubi żyzną, świeżą i próchniczą glebę np. z dodatkiem torfu. Niezbędnym elementem pielęgnacyjnym dla sundaville jest podlewanie. Pnącze można postawić przy fontannie, oczku wodnym lub innym źródle wody, ponieważ dobrze czuje się w stanowiskach wilgotnych.
  • Kuflik – egzotyczna roślina o wyjątkowo dekoracyjnych cylindrycznych kwiatostanach. Nie jest to krzew łatwy w uprawie – lubi stanowisko słoneczne oraz kwaśne i pulchne podłoże. Kuflik nie jest odporny na działanie niskich temperatur, dlatego warto uprawiać go w doniczce, a od pierwszych przymrozków przechowywać w pomieszczeniu. Zaletą tego krzewu jest to, że można formować go na drzewko bonsai. Kuflik kwitnie od czerwca do września i jest rośliną silnie miododajną. Nektar zawarty w kwiatach tej rośliny egzotycznej wabi często również ptaki.
  • Lawenda – drobne fioletowe lub purpurowe kwiaty, przyjemna woń, piękny wygląd – tak w skrócie można scharakteryzować lawendę. To roślina preferująca nasłonecznione stanowisko, osłonięte od zimnych wiatrów. Uprawiana najczęściej jako roślina ozdobna, znajduje zastosowanie również w tworzeniu olejków eterycznych i jako naturalny środek odstraszający mole oraz komary.

Nasza galeria

Najczęściej zadawane pytania

Jak uprawiać rośliny śródziemnomorskie?

Najwięcej gatunków i odmian roślin śródziemnomorskich uprawia się w dużych donicach. Krzewy i drzewka mogą być wystawione na świeże powietrze w okresie od maja do wczesnej jesieni. W czasie zimy najlepiej zapewnić im miejsce w jasnym pomieszczeniu.

Czy uprawa ogrodu śródziemnomorskiego w Polsce jest możliwa?

Tak! Choć niektóre rośliny śródziemnomorskie nie są łatwe w uprawie, to przy zapewnieniu im odpowiednich warunków glebowych, właściwego stanowiska i podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, z pewnością będą dobrze się rozwijać i cieszyć oko wspaniałym wyglądem, a niekiedy również pięknym zapachem i smacznymi jadalnymi owocami.

Jak zabezpieczyć na zimę rośliny śródziemnomorskie?

Prawie wszystkie rośliny śródziemnomorskie zaleca się sadzić w donicach, które na czas zimy można wstawić do domu lub specjalnie przystosowanych do tego pomieszczeń w ogrodzie.

Które rośliny śródziemnomorskie dają jadalne owoce?

Wśród roślin śródziemnomorskich i egzotycznych uprawianych w domu, które mogą wydać jadalne owoce, znajduje się m.in.: oliwka europejska, cytryny, mandarynki, kumkwaty, kalamondyny czy goździkowiec jednokwiatowy.

Odkryj spokój i relaks wśród zieleni