Zastanawiacie się, jak stylowo ozdobić teren wokół domu? Pomogą w tym różne rodzaje hortensji ogrodowych zachwycających swoimi niepowtarzalnymi kwiatostanami. Warto również zwrócić uwagę na warianty bukietowe, krzewiaste, pnące oraz dębolistne. Które z nich będą odpowiednie do Waszego ogrodu i staną się jego największą ozdobą? Jakie są między nimi różnice w cięciu? Odpowiadamy!
Podstawowe informacje o hortensjach ogrodowych
Hortensja ogrodowa to jeden z najchętniej wybieranych kwiatów. Na tle innych roślin wyróżnia ją zjawiskowy wygląd. Ma ona ciemnozielone liście o jajowatym kształcie, które bujnie zdobią gałęzie również poza okresem kwitnienia. Wyjątkiem są jedynie miesiące zimowe. Niewielkie kwiaty hortensji ogrodowej układają się w kuliste kwiatostany. Warto wspomnieć, że to głównie za sprawą kwiatów płonnych mają tak doskonały wygląd, ponieważ płodne są z reguły niepozorne.
W niektórych przypadkach kwiatostany osiągają aż 30 centymetrów średnicy! Hortensje ogrodowe kwitną od czerwca aż do września na pędach zeszłorocznych. Warto także podkreślić, że często powtarzają kwitnienie. Ten gatunek hortensji dorasta do 1,5 metra wysokości. Ma krzaczastą budowę, a jego kwiaty występują w kilku kolorach, które zmieniają się w zależności od podłoża. Mogą być białe, różowe, niebieskie, fioletowe oraz czerwone. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje hortensji ogrodowych różniących się od siebie kolorem kwiatów czy liśćmi.
Hortensja bukietowa – charakterystyka odmiany
Poszukując odpowiednich kwiatów do ogrodu, warto zwrócić uwagę na hortensje bukietowe. One również zdobywają serca osób urządzających swoje przestrzenie przydomowe. Kwiatostany hortensji bukietowej są duże, stożkowate i białe, a niekiedy beżowe. Pod koniec kwitnienia nabierają różowego odcienia.
Zaletą opisywanych kwiatów jest większa odporność na niskie temperatury niż w przypadku wcześniej wspomnianej odmiany ogrodowej. Niebezpieczne są dla nich jedynie mroźne, bezśnieżne zimy. Liście mają kształt elipsy, a na ich brzegach można zauważyć ząbki. W odpowiednich warunkach kwiat rośnie nawet do 3-4 metrów, choć znacznie częściej w ogrodach spotykane są nieco mniejsze hortensje bukietowe. Roślina kwitnie na pędach tegorocznych od sierpnia do września, czyli nieco później niż hortensja ogrodowa.
Czym wyróżnia się hortensja pnąca?
Wymieniając różne rodzaje hortensji, nie można ominąć pnącej pomimo tego, że nie jest tak popularna, jak wcześniej opisane kwiaty. Część osób porównuje ją do bluszczu. Warto jednak zwrócić uwagę na zalety występującej naturalnie w Azji rośliny. Najczęściej jej wysokość sięga 10 metrów, choć przy odpowiednich warunkach może być jeszcze wyższa. Na tle innych odmian wyróżniają je białe, piękne kwiatostany, które kwitną latem – od czerwca do lipca. Docenicie je również za przyjemny, słodki zapach.
Hortensje pnące mają błyszczące liście. Warto podkreślić, że tego rodzaju kwiat jest okazałych rozmiarów, dlatego, jeśli chcecie cieszyć się nim w swoim ogrodzie, powinniście zapewnić mu odpowiednią podporę.
Kiedy warto postawić na hortensje krzewiaste?
Kolejnymi kwiatami, o których warto wspomnieć, są hortensje krzewiaste określane również mianem drzewiastych. Są one podobne do odmiany ogrodowej, jednak można je odróżnić, przyglądając się dokładniej ich budowie. Charakterystyczne dla opisywanego typu rośliny są płaskie kwiatostany. Istnieją również odmiany hortensji krzewiastej, w których kwiaty tworzą kuliste kształty o średnicy sięgającej nawet 20 centymetrów. Hortensja krzewiasta występuje w wielu odmianach.
Co dobrze wiedzieć o hortensji dębolistnej?
Ostatnim rodzajem opisywanych kwiatów, które chcemy przedstawić to hortensje dębolistne. W przeciwieństwie do wcześniej omówionych roślin te są doceniane przede wszystkim za swoje liście, które, tak jak wskazuje nazwa opisywanego rodzaju hortensji, przypominają liście dębu. Są duże i skórzaste, a ich boki zdobią charakterystyczne wcięcia. Jesienią nabierają one ciepłych brązowych, pomarańczowych oraz czerwonych odcieni, co wyróżnia je na tle innych roślin.
Warto jednak podkreślić, że hortensja dębolistna również ma kwiaty, które przypominają nieco te hortensji bukietowych. Opisywane rośliny nie rosną duże – zazwyczaj mają około 1,5 metra.
Różnice w cięciu między ogrodowymi, bukietowymi i krzewiastymi hortensjami – pielęgnacja roślin
Wszystkie gatunki hortensji wymagają pielęgnacji. Warto zadbać o zapewnienie im dobrego miejsca do rozwoju – zazwyczaj odpowiednie jest stanowisko półcieniste lub, jeśli chcecie zapewnić obfite kwitnienie – słoneczne. Dobrze zadbać również o dobór odpowiedniego odczynu gleby, od którego zależą kolory hortensji ogrodowej. W związku z tym, że opisywane rośliny lubią morski klimat, najlepsze jest podłoże wilgotne, przepuszczalne. Należy pamiętać o obfitym podlewaniu roślin.
Trzeba również odpowiednio chronić je przed mrozem, jednak na to, która roślina wymaga okrywania, wpływ ma wybrany rodzaj kwiatów, np. hortensja ogrodowa jest niezwykle wrażliwa na mróz, z kolei wariant bukietowy nie potrzebuje tak dużego zabezpieczenia przed zimnem.
Istnieją też różnice w cięciu między ogrodowymi, bukietowymi i krzewiastymi hortensjami. Hortensja, która kwitnie na tegorocznych pędach, wymaga przycinania po zimie albo jeszcze jesienią. W przypadku tej rosnącej na zeszłorocznych pędach trzeba uważać, żeby ciąć je bardzo delikatnie. Zazwyczaj również robi się to wiosną. Sadzonki hortensji znajdziecie w naszej ofercie. Nie wiecie, jaki rodzaj wybrać? Specjaliści centrum ogrodniczego Strączkowscy na pewno znajdą odpowiednią odmianę!
Najczęściej zadawane pytania:
Od czego zależy kolor hortensji ogrodowej?
Kwiaty hortensji ogrodowej mogą mieć różne kolory, a ich barwa zależy od ziemi, na której rosną.
Jak wyglądają liście hortensji ogrodowej?
Liście hortensji ogrodowej są szorstkie w dotyku, ciemnozielone o jajowatym kształcie.
Dlaczego warto posadzić hortensje w swoim ogrodzie?
Hortensje mają niepowtarzalne pąki kwiatowe, które doskonale wyglądają w każdym ogrodzie, co potwierdzi wielu miłośników ogrodnictwa. Ponadto sprawdzą się jako kwiaty cięte w roli ozdoby do domu.