Rośliny doniczkowe to wyjątkowa ozdoba, która towarzyszy wystrojowi niejednego wnętrza. Rośliny są naszymi zielonymi przyjaciółmi, które trzeba odpowiednio pielęgnować, gdyż wtedy ich wielokolorowe kwiaty i bujne liście będą cieszyć oko przez długi czas. Okres jesienno-zimowy jest dla nich niezwykle wyczerpujący, dlatego też wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na ich stan zdrowia. Jak zadbać o rośliny doniczkowe jesienią oraz zimą? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Dlaczego jesienią i zimą kwiaty doniczkowe więdną?
Istnieje wiele czynników, które powodują, że kondycja roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowym się znaczenie pogarsza. Jakie zatem możemy wyróżnić?
- Zła wilgotność powietrza – zima to sezon grzewczy, w którym rzadko kiedy wietrzy się pomieszczenia. Zjawisko powoduje spadek wilgotności, który bezpośrednio oddziałuje na rośliny. Dochodzi wtedy bowiem do utraty wody w ich komórkach na skutek procesu transpiracji, co w konsekwencji prowadzi do żółknięcia liści, a w bardziej zaawansowanych stadiach – do obumarcia rośliny.
- Mniejsza ilość promieni słonecznych – w sezonie jesienno-zimowym słońce nie gości już tak długo na niebie, co ma niekorzystny wpływ nie tylko na ludzi, ale i również na zielonych podopiecznych. Promienie świetlne są im potrzebne do wydajnego przeprowadzania procesu fotosyntezy, dzięki któremu wytwarzają pożywienie.
- Nieodpowiednia temperatura – zarówno zbyt niska wartość temperatury, jak i za wysoka jest szkodliwa dla samożywnych przyjaciół. Wysoka temperatura może inicjować powstawanie raków u podstawy pędów, natomiast niski wskaźnik stopni Celsjusza źle oddziałuje na liście roślin, powodując ich żółknięcie i opadanie.
Konsekwencją ekspozycji roślin na powyższe bodźce jest spadek ich odporności na czynniki chorobotwórcze. Oznacza to, że są one bardziej podatne na zakażenia bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Ponadto na ich liściach mogą bytować niechciani goście – mowa tutaj o szkodnikach.
Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą i jesienią?
Jak pielęgnować rośliny doniczkowe jesienią i zimą? Jest to pytanie zadawane przez niejednego ogrodnika. Całe szczęście jest to nad wyraz łatwe i wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, dzięki którym rośliny domowe będą charakteryzować się dobrym zdrowiem i ładnym wyglądem.
Pielęgnacja roślin jesienią i zimą – dostateczna wilgotność powietrza
Suche powietrze może przyczyniać się do pojawiania brązowych plam na powierzchni liści oraz ich opadania. Bardzo skuteczną metodą, aby zapobiec temu zjawisku w okresie grzewczym, jest podniesienie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Można zastosować do tego np. elektryczne nawilżacze powietrza, które nie tylko wpływają dogodnie na wilgotność, ale i również oczyszczenia atmosfery z zanieczyszczeń.
Podlewanie roślin – prawidłowa częstotliwość
Rośliny doniczkowe w czasie jesieni i zimy wymagają częstego podlewania, gdyż przez zwiększoną temperaturę powietrza podłoże wysycha szybciej, niż ma to w zwyczaju. Niemniej jednak jest to zależne od gatunku rośliny. Dla niektórych z nich jesień i zima to pora spoczynku wegetacyjnego i wówczas zaleca się, aby ograniczyć podlewanie do minimum. Do takich gatunków należy m.in. kaktus. Wyjątkiem są liściaste odmiany kaktusa, które w naturalnym środowisku nie porastają terenów suchych.
Ograniczenie nawożenia
Pielęgnacja roślin zimą bazuje na zaprzestaniu użyźniania gleby. Wynika to z faktu, iż większość gatunków przechodzi w stan spoczynku wegetacyjnego, zatem nie wykonuje swoich funkcji życiowych na pełnych obrotach. Z tego powodu kwiaty domowe nie potrzebują dostarczania dużej ilości składników odżywczych. Jesienią natomiast można podać im specjalistyczny nawóz, bogaty w pierwiastki, które przygotowują rośliny do przetrwania miesięcy zimowych. Takie nawozy znajdziecie w sklepie Strączkowscy Centrum Ogrodnicze. Oferujemy kompleksową pomoc i wysokiej jakości użyźniacze do roślin dedykowane zarówno do użytku w miesiącach jesienno-zimowych, jak i pozostałych porach roku.
Warto pamiętać, że do wyjątków należą rośliny tropikalne, które nie przechodzą w stan spoczynku, gdyż w ich naturalnym otoczeniu nie ma zimy. Są to gatunki rodzime, takie jak monstera, bluszcz czy fikus.
Dostarczenie roślinom optymalnej ilości światła
Rośliny jesienią oraz zimą nie dostają wystarczającej ilości światła, ponieważ słońce, mimo że widnieje na nieboskłonie, to nie robi tego aż tak wydajnie, jak w sezonie letnim. Dobrym pomysłem jest przeniesienie roślin doniczkowych tuż obok odsłoniętego okna lub balkonu. Dzięki temu zieloni podopieczni będą czerpać jak najwięcej dobrodziejstw z promieni, jeżeli takowe się pojawią.
Innym sposobem jest sztuczne doświetlenie pomieszczenia. Należy pamiętać, że nie wystarczy do tego zwykła żarówka. Jest to szkodliwe źródła światła dla roślin, ponieważ emituje zbyt dużo ciepła. Do tej metody rekomendowany jest zakup profesjonalnych lamp LED do oświetlania roślin. Niemniej jednak jest to głównie zalecane do drogocennych roślin kolekcjonerskich – szczególnie że syntetyczne oświetlenie zielonych podopiecznych jest kosztowną inwestycją.
FAQ:
- Jak dbać o kwiaty doniczkowe w sezonie grzewczym?
Jak dbać o rośliny jesienią i zimą? Podstawową kwestią jest zwrócenie uwagi na warunki panujące w pomieszczeniu i dostosowanie ich do wymagań zielonych przyjaciół. Warto mieć podstawową wiedzę o swoich roślinach, gdyż u niektórych z nich okres wegetacyjny przypada na okres zimowy.
- Jak podwyższyć wilgotność w domu?
Wilgotność powietrza jesienią nierzadko jest zbyt niska dla roślin. Wtedy konieczne jest podwyższenie jej wartości. Przydatny może okazać się nawilżacz powietrza, który nie tylko zapewni roślinom dobre warunki środowiskowe, ale pomoże nam pozbyć się suchości skóry i górnych dróg oddechowych.
- Jak dostarczyć roślinom doniczkowym więcej światła?
W okresie jesiennym i zimowym może to być utrudnione. Warto za dnia odsłonić wszystkie okna, tak aby rośliny domowe mogły pobrać, jak najwięcej promieni. Rekomendowane jest również ustawianie doniczek blisko źródła światła, gdyż dzięki temu rośliny będą wyeksponowane na jego działanie.