Palmy i Jukki to gatunki roślin, które marzą się wielu osobom, ale nie jest łatwo utrzymać je przy życiu w warunkach ogrodowych występujących w Polsce. Nie każdy gatunek sobie poradzi, jednak istnieją i takie rodzaje palm i juk, które przetrwają w naszych polskich ogrodach. Dziś podpowiadamy, które gatunki tych pożądanych roślin sprawdzą się w naszych warunkach atmosferycznych, abyś mógł się cieszyć rajskim widokiem we własnym ogrodzie.
Palmy mrozoodporne
Uprawianie palm zwykle wymaga specyficznych warunków oraz odpowiednich zabezpieczeń przed niską temperaturą, jednak i to nie stoi na przeszkodzie w drodze do wymarzonej roślinności. Być może nie mamy pełnego wyboru, jednak istnieją gatunki palm mrozoodpornych, które będą w stanie dobrze rozwijać się w polskich ogrodach. Na odporność palmy wpływają bardzo różne czynniki takie jak wilgotność powietrza. Niektóre z nich są w stanie wytrzymać tzw. “suchy mróz”, ale duża wilgoć podczas mrozu może mieć groźniejsze skutki dla życia palmy niż występowanie samych bardzo niskich temperatur. Duża wilgoć powoduje gnicie korzeni, dlatego decydując się na taką roślinność, na pewno trzeba zadbać o przepuszczalne podłoże, które temu zapobiegnie.
Palma Trachycarpus Fortunei
Jest to najbardziej odporna palma na warunki atmosferyczne, która łatwo dostosowuje się do środowiska. Mimo wszystko ona także wymaga odpowiedniego traktowania. Palma posiada liście w kształcie wachlarzy, które prezentują się bardzo dekoracyjnie. Kiedy Trachycarpus Fortunei przebywa w bardzo ciepłych warunkach, pojawiają się na niej kwiatostany w kolorze żółtym, a następnie ciemne owoce z niebieskawym woskiem. Najlepiej posadzić ją w nasłonecznionym, ale zacisznym miejscu, ze względu na możliwe szkodliwe działanie wiatru. Ten gatunek palmy potrzebuje przepuszczalnej gleby, o umiarkowanej wilgotności. Jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki, to palma ta przetrwa polską zimę.
Karłatka niska – niezniszczalna odmiana palmy
Karłatka niska uchodzi za niewielką, ale bujną palmę odporną na różnorodne warunki atmosferyczne. Ma wachlarzowate liście w kolorze ciemnozielonym. Odnajduje się zarówno w nasłonecznionych miejscach, jak i w cieniu, dzięki czemu na pewno sprawdzi się w każdym ogrodzie. Karłatka niska najlepiej rośnie w suchej piaszczystej lub kamienistej ziemi. Posiada owoce, które wyglądem przypominają dojrzewające oliwki. Karłatka niska nie jest rośliną wybredną i wymagającą, a z pewnością wprowadzi do ogrodu nieco wakacyjnego klimatu i egzotycznego powiewu. Jeżeli zawsze marzyłeś o takim elemencie w swoim ogrodzie, warto rozważyć ten gatunek palmy.
Jak zabezpieczyć palmę przed zimą?
Aby palma miała szansę przetrwać w trakcie dużego mrozu, należy odpowiednio ją zabezpieczyć. Jak to zrobić? Ziemię, która znajduje się wokół palmy, powinno się przykryć warstwą kory, na wysokość 10-20 cm. Pień owijamy workiem jutowym, zostawiając trochę miejsca, aby roślina mogła swobodnie oddychać. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu jej zielonej części, która także wymaga ochrony przed mrozem. Najlepiej sprawdzą się do tego maty z naturalnych włókien, które nie spowodują gnicia. Palmy mogą przetrwać mrozy w polskim ogrodzie, jednak kluczowym czynnikiem, który na to wpływa, jest zapewnienie im odpowiednich warunków oraz porządne zabezpieczenie ich przed zimą. Może okazać się, że palma mrozoodporna nie przetrwa zimy, co będzie oznaczało, że otrzymała zbyt mało światła lub była nieodpowiednio zabezpieczona przed mrozem. Dodatkowo palmy znacznie lepiej odnajdują się w zachodniej części polski, gdzie jest wyższa temperatura.
Jukka (yucca) rostrata – spektakularny efekt i wytrzymałość
Jest to mrozodporny gatunek jukki, który posiada wąskie liście pokryte woskowym nalotem, chroniącym przed silnymi promieniami słonecznymi. Dzięki temu kolor liści jest wyjątkowy, bowiem posiadają one srebrno-niebieskie zabarwienie. Roślina z tego gatunku rośnie do 5 metrów wysokości, a latem wypuszcza białe, pięknie pachnące kwiaty. Jukka rostrata jest gatunkiem niewymagającym i łatwym w uprawie. Dodatkowo wytrzymuje niskie temperatury do -20 stopni, dlatego na pewno przetrwa polskie zimowe noce. Roślinę można posadzić na każdych suchych glebach, najlepiej w nasłonecznionej części ogrodu. W takich warunkach roślina ta będzie miała możliwość wzrostu i pełnego rozwinięcia się. Kwiaty, pojawiające się na gatunku jukka rostrata, nie tylko pięknie wyglądają, ale dodatkowo przepięknie pachną, co powoduje, że w ogrodzie unosi się wyjątkowa woń.
Kiedy najlepiej posadzić jukkę w ogrodzie?
Jukka rostrata naturalnie rośnie na terenach północnego Meksyku oraz przy Rio Grande w Teksasie w towarzystwie kaktusów oraz agaw. Jest ona gatunkiem, który lubi ziemię piaszczystą, suchą. Nie lubi wilgotnych i wietrznych miejsc, dlatego najlepiej przyjmie się w słonecznym punkcie. Jej prawie niebieskie z żółtymi elementami liście powodują, że Jukka rostrata jest jedną z najpiękniejszych roślin, które wykształcają pień. Dodatkowo na przełomie marca i kwietnia okaz ten wypuszcza kwiaty, które są delikatnie przysłonięte przez liście. Kiedy jukka rostrata nie ma kwiatów, to znak, że brakuje jej słońca lub jest przemarznięta. Warto zapewnić jej odpowiednie warunki, aby zobaczyć ją w pełnej, urodzajnej krasie. Zarówno wymienione przez nas gatunki palm mrozoodpornych, jak i jukka to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które w swoim ogrodzie chcą stworzyć wakacyjną aurę, przywołującą na myśl kraje egzotyczne. Jeżeli pragniesz, aby w Twoim ogrodzie zapanował taki klimat, ale zawsze rezygnowałeś ze względu na nieodpowiednie warunki pogodowe, warto rozważyć zakup wymienionych przez nas gatunków roślin. W pełni oddadzą one urok rajskiej roślinności i jednocześnie przy odpowiednim zabezpieczeniu są skłonne przetrwać polską zimę.
Najczęściej zadawane pytania
Czy palma przetrwa polską zimę?
Wszystko zależy od gatunku. Nie wszystkie są w stanie wytrzymać polską zimę, ale istnieją gatunki mrozoodporne(wytrzymujące do – 20st.C,) które doskonale odnajdą się w polskim ogrodzie. Jeżeli marzysz o palmie do ogrodu, odwiedź nasze Centrum Ogrodnicze, a pomożemy Ci w doborze odpowiedniej rośliny.
Jakie gatunki palm najlepiej sprawdzą się w polskim ogrodzie?
Do polskich warunków najlepiej polecamy palmę Trachycarpus Fortunei oraz karłatkę niską. Są to gatunki w wysokim stopniu odporne na mróz, dzięki czemu przetrwają w polskim klimacie. Jeżeli marzysz o egzotycznym klimacie, możesz sprawdzić również przepiękną jukkę rostratę.
Czy palmy mrozoodporne należy zabezpieczać przed zimą?
Zdecydowanie. Aby palma przetrwała podczas mrozu należy dokładnie zabezpieczyć jej podłoże, a także odpowiednio okryć zieloną część i pień (w skrajnych warunkach należy użyć przewodu grzewczego lub węża świetlnego). Ważna jest także wilgotność pnia i liści oraz podłoża wokół rośliny. Jeżeli nie wiesz, jak to skutecznie wykonać, zapytaj obsługę w naszym Centrum Ogrodniczym, która zawsze z przyjemnością służy Ci radą.