Przydomowy sad owocowy to marzenie wielu ogrodników – zarówno profesjonalistów, jak i tych, którzy zajmują się tym amatorsko. Sadzonki drzew owocowych są bardzo przyjemne w uprawie, jeżeli tylko wiecie, kiedy je zasadzić i jak o nie zadbać. Całą wiedzę w pigułce znajdziecie w tym artykule.

Jak przygotować podłoże do sadzonek drzew owocowych?

Jeżeli chcecie cieszyć się obfitymi plonami, musicie dobrze przygotować podłoże. Większość odmian drzewek owocowych preferuje piaszczysto-gliniastą glebę o dużej zawartości próchnicy. Warto o tym pamiętać, ponieważ to właśnie próchnica decyduje o żyzności gleby i sprawia, że tworzą się w niej korzystne dla rośliny stosunki wodno-powietrzne.

Prawidłowy rozwój sadzonek drzew owocowych zależy również od wilgotności podłoża. Gleba nie może być ani zbyt ciężka i podmokła, ani przesuszona, ponieważ sadzonki drzew owocowych będą wtedy bardziej podatne na infekcje chorobowe.

Jeżeli w Waszym przydomowym ogrodzie gleba jest podatna na wilgotność przez np. wysoki poziom wód gruntowych, lepiej posadzić tam krzewy owocowe – przy wyborze tej rośliny zwróćcie uwagę na odpowiedni dobór odmiany, ponieważ nie wszystkie krzewy tolerują wilgotne podłoże. Dobrze sprawdzą się te z rodziny wrzosowatych, np. borówka lub malina właściwa.

Sadzonki drzew owocowych – odpowiednie warunki

Aby móc cieszyć się drzewkami o smacznych owocach, należy im zapewnić optymalne warunki do rozwoju. Dzięki temu drzewka owocowe będą mniej podatne na choroby. Ochroni je to również przed szkodnikami, których bardzo trudno się pozbyć.

Pierwszą i podstawową zasadą przy sadzeniu drzew owocowych jest to, że miejsce, w którym będą rosnąć, musi być nasłonecznione. Owocowe rośliny nie lubią zacienionych miejsc, dlatego też nie jest zalecane sadzenie ich w ciemniejszych zakamarkach ogrodu, ponieważ plony będą wyraźnie skromniejszych rozmiarów.

Drugą kwestią jest to, aby nie sadzić roślin w zagłębieniach terenu ogródka. Jest to niebezpieczne dla drzewek owocowych, ponieważ po przybyciu pierwszych mrozów zgromadzi się tam ciężkie, zimne powietrze. Rośliny rosnące w takich warunkach będą narażone na przemarznięcie i prawdopodobnie nie zakwitną na wiosnę.

Jak sadzić drzewka owocowe?

Prawidłowe posadzenie sadzonek roślin to już połowa sukcesu. Aby dobrze to zrobić, najpierw należy przygotować dołek, o głębokości ok. 50 cm i średnicy 60 cm. Dzięki temu korzeń swobodnie się w nim zmieści. Następnie powinniście spulchnić dno dołka, usypując go urodzajną ziemią – będzie to źródło substancji pokarmowych dla Waszych owocowych przyjaciół. Nie przesadzajcie z użyźnianiem i uważajcie na nawozy, zwłaszcza te mineralne, ponieważ mogą poparzyć korzenie drzewka.

Kiedy przygotowaliście odpowiednio dołek, nadszedł czas na przegląd systemu korzeniowego. Jeżeli korzenie są połamane i uszkodzone, należy je odciąć. W przypadku gdy podziemna część rośliny jest splątana, trzeba ją rozplątać i skrócić.

Gotową sadzonkę należy włożyć do dołka na głębokości o kilka cm niższej, niż rosła w szkółce drzewek owocowych. Aby wyznaczyć poziom zagłębienia sadzonki, możecie użyć kija czy szpadla. Podczas zasypywania dołka, powinniście potrząsać rośliną – dzięki temu ziemia równomiernie się rozprowadzi i zmiesza z żyźniejszą glebą.

Kiedy sadzić drzewa owocowe?

Najlepszy termin sadzenia drzew owocowych z odkrytym korzeniem to okres ich spoczynku. Zazwyczaj przypada on na wczesną wiosnę (marzec/kwiecień) lub jesień (październik/listopad).

Sadzenie drzew owocowych wiosną tyczy się głównie gatunków, które mają słabo rozwinięty system korzeniowy – daje im to możliwość na przygotowanie się przed sezonem zimowym. Do takich roślin należą m.in.:

  • wiśnia ptasia,
  • morela pospolita,
  • śliwa,
  • brzoskwinia zwyczajna.

Z kolei jesień zarezerwowana jest na sadzenie drzewek, które mają silne i rozbudowane korzenie. Są to np. stare odmiany drzew owocowych, takich jak jabłonie czy grusze.

Drzewka owocowe – pielęgnacja

Aby drzewko owocowe szczęśliwie i spokojnie się rozwijało, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Pielęgnacja tych roślin nie jest skomplikowana – wymaga tylko trochę wprawy, doświadczenia oraz teoretycznej wiedzy.

Podlewanie i nawożenie

Drzewa owocowe wolą niedobór wody niż jej nadmiar, dlatego też powinniście uważać z częstotliwością ich podlewania – najlepiej wykonywać tę czynność raz w tygodniu.

Sadzonki drzew owocowych należy nawozić uniwersalnym użyźniaczem lub takim, który przeznaczony jest do tego rodzaju roślin. Dobrze jest wykonywać ten zabieg głównie na początku wiosny – dzięki temu owoce będą się prawidłowo rozwijać.

Przycinanie drzew owocowych i ich pędów

Przycinanie drzewek powoduje, że owoce mają lepszy dostęp do światła – dzięki temu ich smak jest słodszy a kolor bardziej wybarwiony. Z kolei cięcie pędów drzew przyspiesza okres ich owocowania i zapobiega łamaniu się gałęzi.

Zabezpieczenie drzewek owocowych na zimę

Sadzonki mogą ucierpieć podczas chłodnych dni, dlatego powinniście zadbać o odpowiednie przygotowanie ich do zimy. W tym celu możecie usypać kopiec z ziemi lub kompostu. Powinien się znajdować na wysokości ok. 30 cm wokół pnia. Dzięki temu zabiegowi ochronicie pień drzewka oraz jego system korzeniowy.

Dlaczego warto zasadzić drzewka owocowe w swoim ogrodzie?

Drzewka owocowe mogą służyć nie tylko jako źródło plonów, ale również jako cudowny, upiększający dodatek do ogrodu. Oferujemy sprzedaż drzewek owocowych dopasowaną do Waszych potrzeb. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza uprawa była zadbana i różnorodna – zwłaszcza że zajmujemy się tym już od trzech pokoleń.

O czym należy pamiętać przy pielęgnacji sadzonek owocowych roślin?

Aby prawidłowo zadbać o rośliny, trzeba pamiętać o regularnym nawożeniu i przycinaniu pędów drzewek. Przy pielęgnacji roślin powinniście uważać na zabieg podlewania, ponieważ drzewa owocowe są bardzo wrażliwe na przelanie.

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Rośliny powinniście posadzić, kiedy będą w stanie spoczynku – to znaczy, że nie będą wegetować i tym samym ich okres wzrostu będzie zahamowany. Czas ten przypada na początek wiosny oraz jesieni. Termin jest w głównej mierze zależny od odmiany drzewka i jego systemu korzeniowego.