Choć koty to mięsożercy, nierzadko są one zainteresowane roślinami domowymi czy też tymi rosnącymi na dworze. Niestety, większość z nich jest dla mruczków trująca. Co więc zrobić, jeśli Wasze koty lubią skubnąć trochę zieleniny? W takim wypadku warto zasadzić dostosowaną do potrzeb zwierzaka trawę dla kota. Czym się ona wyróżnia?
Trawa dla kota – po co jest ona potrzebna mruczkowi?
Koty znaczną część dnia przeznaczają na pielęgnację swojego futerka, a podczas tej czynności połykają sierść. Może ona zalegać w ich żołądkach, powodując dolegliwości trawienne czy, w skrajnych przypadkach, prowadząc nawet do uduszenia. W pozbyciu się kłaczków z brzuszka pomocna jest trawa dla kota. Po co zwierzak ją skubie? Tego typu roślina zawiera dużą ilość błonnika, który z kolei przyśpiesza przemianę materii, co reguluje pracę całego układu trawiennego. To dlatego zwierzaki sięgają po nią, kiedy nie czują się zbyt dobrze.
Trawa dla kota prowokuje go do wymiotów, tym samym pomagając usunąć z organizmu niestrawione resztki pokarmu, nadmiar żółci oraz sierść. Dzięki temu usprawniona zostaje praca jelit. W związku z tym trawa jest tak chętnie podjadana przez zwierzaki. Poza tym cechuje się ona wysoką zawartością enzymów, witamin i soli mineralnych, a także kwasu foliowego, które mają pozytywny wpływ na ogólne zdrowie mruczków. Koty to inteligentne stworzenia, więc jeśli im czegoś brakuje w diecie, próbują znaleźć brakujące składniki samodzielnie.
Jakie jeszcze zalety ma posadzenie trawy dla kota? Po co warto ją zasadzić? Mruczki bywają bezlitosne dla roślin w domu. Podgryzają je, przez co kwiaty więdną, a także nierzadko uszkadzają doniczki. Dostarczając zwierzakowi dostosowaną do jego potrzeb trawę, można uchronić inne rosnące w domu rośliny, dzięki czemu będą one pięknie ozdabiać wnętrze. Co więcej, to sposób na zminimalizowanie ryzyka zatrucia kota.
Jaka trawa dla kota będzie odpowiednia?
Ze względu na ryzyko zatrucia się zwierzęcia, nie należy wybrać przypadkowych rodzajów roślin. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby trawa dla kota nie była trująca. W związku z tym można postawić na odmianę cypryjską. Dobrze też postawić na Zielistkę Sternberga. Jednak wybierając ten gatunek, trzeba pamiętać o tym, że łatwo wchłania on zanieczyszczenia, więc nie wolno sadzić go na zewnątrz. Warto także podkreślić, że estetycznie wygląda on posadzony w doniczce, tworząc ciekawą dekorację w domu.
Zwierzaki domowe nie pogardzą również kupkówką pospolitą. Warto wiedzieć, że tworząc roślinną ucztę dla mruczka, nie trzeba ograniczać się wyłącznie do trawy dla kota. Te zwierzaki chętnie skubną też takie rośliny jak perz pospolity. Szczególnie wybrednym mruczkom mogą zasmakować zboża, ponieważ mają one delikatnie słodką nutę. Sięgając po ten typ roślin, dobrze wybrać pszenicę czy jęczmień.
Poszukując odpowiedniej trawy, musicie pamiętać o tym, że nie może mieć ona również zbyt ostrych końców, ponieważ mogłaby ona zranić pyszczek mruczka. Nie należy też podawać kotu roślin, do których uprawy są wykorzystywane nawozy. Z tego samego powodu, lepiej samodzielnie stworzyć dla kota domowy ogród, niż pozwolić mu na skubanie roślin na dworze. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z wyborem trawy dla kota specjaliści z Centrum Ogrodniczego Strączkowscy chętnie odpowiedzą na pytania i doradzą w zakupie odpowiednich roślin.
W jaki sposób sadzić trawę dla mruczka?
W sklepach nie brakuje gotowych mieszanek traw dla kota, jednak nie zawsze ich zakup jest dobrym pomysłem. Tego typu rośliny zazwyczaj rozwijają się w plastikowych opakowaniach, więc trawa rośnie dosyć płytko. W związku z tym koty ciągnąc za kępki trawy, z łatwością mogą je wyrwać z doniczki. Dlatego dobrze samemu wcielić się w rolę kociego ogrodnika. Ponadto samodzielnie sadząc trawę, można wybrać parę odmian lub zmieniać je co jakiś czas. Pozwoli to znaleźć ulubioną odmianę mruczka, dzięki czemu nie będzie podgryzał innych kwiatków.
Na co zwrócić uwagę, tworząc domowy ogród z trawą dla kota? Jak sadzić tę roślinę, aby mogła się odpowiednio rozwijać? Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią doniczkę. Powinna ona być dosyć głęboka, a także podłużna. Ta druga cecha jest szczególnie ważna, jeśli macie więcej niż jednego mruczka – każdy z nich będzie miał wygodny dostęp do rośliny. Doniczka powinna stać stabilnie, aby zwierzak jej nie przewrócił. Dobrze wybrać również produkt, który w razie takiej ewentualności się nie zbije, ponieważ odłamki mogą skaleczyć mruczka.
Następnie trzeba do naczynia wsypać ziemię. Dobrze sprawdzi się gleba lekko kwaśna, czyli o pH 5,5-6,5. Powinna być ona również próchnicza, co sprzyja wzrostowi tego typu roślin. Wsypane ziarna należy przykryć cienką warstwą ziemi, aby trawa nie miała problemu z zakiełkowaniem. Następnym krokiem jest podlanie rośliny. Należy to zrobić tak, aby gleba była wilgotna, uważając, żeby nie wlać za dużo wody. W Centrum Ogrodnicze Strączkowscy znajdziecie odpowiednie doniczki, ziemię oraz wybierzecie odpowiednią trawę dla kota.
Trawa dla kota – jak hodować ten rodzaj rośliny?
Nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji trawy dla kota. Jak hodować tego rodzaju roślinę, aby przez długi czas była smakołykiem pupila? Przede wszystkim należy o nią dbać tak, jak o pozostałe kwiaty w domu. Zaraz po jej wysianiu trzeba jednak zadbać o to, aby kot od razu nie próbował się do niej dostać. W związku z tym dobrze owinąć ją zwykłą reklamówką i odstawić w ciepłe miejsce, w którym jest dużo słońca, na około 3-5 dni. Kiedy będzie miała ona 2-3 centymetry, reklamówkę należy zdjąć, podlać ją i pozwolić jej dalej rosnąć. Po około 10 dniach pupil będzie mógł zacząć ją skubać.
Hodując trawę dla kota, trzeba dbać o to, aby gleba była wilgotna. Żeby nie zaszkodzić zwierzakowi, nie należy też używać żadnych nawozów. Dobrze również przygotować parę doniczek z tego typu roślinami, ponieważ po zjedzeniu jednej partii, mruczek może nie chcieć czekać na następną. Jeśli koty są bardzo zainteresowane trawą, warto stawiać na odmiany, które szybko rosną. Warto także pamiętać o tym, aby rośliny dla pupila zawsze kupować w sprawdzonych miejscach. Trawa dla kota może być świetnym uzupełnieniem domowego ogrodu, ponieważ zasadzona roślina wraz ze zbożami mogą naprawdę ciekawie się prezentować. Szczególnie jeśli wybierzecie doniczkę pasującą do aranżacji wnętrza.
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego koty podjadają trawę?
Trawa wspomaga układ trawienny kotów. Dzięki wysokiej zawartości błonnika pozwala ona również pozbyć się z jelit nadmiernej ilości sierści, którą koty połykają podczas codziennej pielęgnacji.
Co jest ważne podczas hodowania trawy dla kota?
Siejąc trawę dla kota, trzeba wybrać lekko kwaśną glebę, doniczkę z odpornego na uszkodzenia materiału, a także nie używać szkodliwych dla zdrowia mruczka nawozów.
Jaki rodzaj trawy dla kota wybrać?
Domowe zwierzaki chętnie podgryzają takie odmiany roślin jak trawa cypryjska, Zielistka Sternberga, a także kupkówka. Lubią również jęczmień i pszenicę.